www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Blogā ar Onkuli

26/05/2008 iekš intervija

Pats OnkulisJa no rīta viņam izdodas piecelties, tad pirmais kas tiek darīts ir nevis sekss, bet nekur.lv. Viņš raksta par visu kas ienāk prātā, bet tik un tā viņu nedēļā vidēji izlasa gandrīz pieci tūkstoši apmeklētāju. Viņš veido podcāstus, popularizē eBay un skrien pusmaratonus. Iepazīstaties ar, manuprāt, labāko Latvijas blogeri – Miku Latvi, vai īsāk Onkulis. Intervija par blogiem, pelnīšanu un dažu blogu novērtēšanu.

Kā iesākās tavs rīts? Pirmās atver acis vai Safari pārlūku?

Šis rīts? Šis bija jauks un saules pieliets rīts. Parasti pirmās atveras acis, bet būšu godīgs, dažreiz tas patiešām notiek vienlaicīgi ar interneta pārlūka atvēršanu (smejas). Ikdienā gan lietoju Ugunslapsu (Firefox) un Safari tiek lietots tikai tajos brīžos, kad pie rokas nav dators.

Un kura ir tā lapa kas tiek atvērta pirmā?

Parasti gmail.com. Dažreiz arī nekur.lv, jo man piemīt slikts paradums sekot līdzi visam, kas notiek Latvijas blogos. Pašlaik kā reiz cenšos no tā atradināties.

Un ko par to visu saka tava meitene – par pirmo lietu no rīta?

Protams, ka viņai tas īsti nepatīk. Bet visbiežāk viņa jau ir ceļā uz darbu, kad es pa īstam sāku saprast, ka esmu pamodies. Man rīti ir baigi smagie. Modinātājs ir sastādīts tā, ka zvana ik pēc 20-30 minūtēm, līdz pat pēdējam brīdim, kad jādodas uz darbu. Līdz tam bieži kavēju, jo manu miegu tik viegli ar modinātāja pīkstēšanu nevar sabojāt.

Ko tu dari, kad nemosties un neraksti blogu? Kāds ir viena no populārākā Latvijas blogera amats?

Mana ikdienas nodarbošanās ir darbs pie interneta lapām. Amats tiek saukts “web projektu vadītājs.” Taču precīzāks formulējums būtu: “visādas lietas, kas saistītas ar portālu administrēšanu, blogiem, web lapām, dizainu un dažādām citām lietām, kuras ne vienmēr pats saprotu.”

Mana sieva apskatot manu blogu, interesējās vai man nepiemīt ekshibicionisms. Kas tev piemīt, vai arī kāpēc tu raksti blogu?

Visiem cilvēkiem ir savas dīvainības. Mana dīvainība ir darbošanās ap blogu. Sākumā tas viss bija tikai joks. Sāku bez mērķa. Gribējās pamēģināt kā tas pasākums darbojas. Diezgan ātri sapratu, ka blogs var man palīdzēt, cerēju uzlabot savas prasmes izteikties. Kad parādījās pirmie komentētāji sapratu, ka blogs ir lieliska vieta, kur noskaidrot citu cilvēku domas. Joprojām tendence ir tāda, ka komentāri sastāda vismaz 60-70% no visa satura, kas ir atrodams onkulis.com. Savādi apzināties, ka lasītāju pienesums patiesībā ir lielāks, kā mans paša. Tagad rakstu blogu, jo man ir svarīga iespēja pārvaldīt pašam savu informācijas kanālu. Es pašlaik uztveru blogu, kā eksperimentiem pielāgotu smilšukasti. Ir interesanti vērot reakcijas uz dažādiem rakstiem. Bet patiesībā bloga veidošana man jau ir kļuvusi par ikdienas sastāvdaļu. Esmu sapratis, ka man pašam ir noderīgi fiksēt dažādus savas dzīves notikumus blogā, lai tos varētu vēlāk vajadzības gadījumā atrast, pārlasīt un šo informāciju nodot citiem. Tieši šo funkciju – arhivēšanu, es domāju izmantot aizvien biežāk. Īsā atbilde uz tavu jautājumu varētu būt: “Tāpēc, ka man patīk.” Man patīk rakstīt, man patīk, ja ir kāds, kas lasa, man patīk mani komentētāji, un lai šo patīkamo sajūtu saglabātu ir nepieciešams turpināt iesākto un pilnveidot sevi.

Un tagad, tev ir kāda niša par kuru tu raksti, vai tavs blogs ir par visu?

Mans blogs ir par visu, jo negribu sevi ierobežot. Blogs ir par to, kas šajā brīdī man ir aktuāls. Periodiski šīs lietas mainās – brīžiem aktualitāte aug, brīžiem krītas. Manam blogam vienīgā niša ir ar nosaukumu “manas intereses” (smejas).

Un ko darīt jaunajiem blogeriem, meklēt savu nišu, vai arī tā pat kā tev – runāt par visu?

Atkarībā no tā, kādu mērķi viņi sev ir izvirzījuši. Izdevīgāka pozīcija noteikti ir nišas blogiem. Ja cilvēks ir nozares speciālists, tad pašlaik sākot darbību, jau pēc pāris mēnešiem viņš būs līderis savā jomā. Ja blogs ir prieka pēc, tad cilvēks var darīt, ko vien viņš vēlas. Var izpausties dažādos veidos. Var publicēt paša veidotus zīmējumus, komiksus, video – tas būtu interesantais ceļš. Ja cilvēkam patiesi ir talants, tad nišai un tematikai nav nozīmes, jo ātri vien lasītāju pulks augs no sevis.

Cik daudz tev ir regulāru lasītāju?

Grūti mērāms skaitlis. Ja tic, feedburner.com sniegtajiem RSS datiem, tad šis cipars ir 600-650. Google analītiķis rāda 500-1000 unikālos apmeklētājus dienā, nedēļas nogalēs un tukšajos periodos mazāk. Taču nedēļas laikā šis skaitlis parasti reti, kad pārsniedz 4500, jo lasītāji lapu apmeklē vairākas reizes nedēļā. Principā viss ir atkarīgs no rakstu biežuma. Jo retāk top, kāds raksts, jo mazāk apmeklētāju. Bet vēl tik pat grūti ir noteikt, cik no apmeklētājiem ir lasītāji. Pilnīgi droši zinu, ka mani draugi un daži kolēģi ir regulāri lasītāji. Arī mans tētis ir viens no regulārajiem lasītājiem.

Kur tu smelies iedvesmu saviem rakstiem?

Es neesmu ne dzejnieks, ne rakstnieks. Es vienkārši rakstu to, kas man tajā brīdī notiek visapkārt. Vislabākās idejas rodas tramvajā, jo tad ir brīdis, kad varu bez steigas padomāt. Vislabākie raksti rodas, pēc tam, kad esmu izticis bez tehnoloģijām. Tāpēc iesaku visiem doties uz laukiem, vai ceļojumā vai arī vienkārši izejiet ārā paskriet. Pēc tam galva ir svaiga, rodas idejas, kuras vēlāk nepieciešams tikai ņemt un izpildīt.

Kurš ir tas raksts ar kuru tu lepojies visvairāk?

No pēdējiem noteikti tas ir tas raksts, kurā publiski paziņoju, ka piedalīšos pusmaratonā. Es neesmu rakstnieks tāpēc šis raksts nav vērtējams kā rakstu darbs. Lepojos tāpēc, ka patiešām vairāki cilvēki šī raksta iespaidā arī nolēma piedalīties Rīgas maratonā. Varbūt liksies nieks, bet patīkams nieks. Atsevišķa tēma ir tie raksti, kuri kādam ir noderējuši. Zinu, ka ļoti daudzi cilvēki ir apguvuši ebay pamatus ar ebay rakstu. Liela interese ir arī par rakstu, kurā apkopoju lielu daudzumu ar saitēm uz latviešu multfilmām. Šim rakstam, gan pašlaik nav tik liela vērtība, jo tagad liels daudzums ar latviešu multfilmām ir atrodamas pasakas.net. Citiem vārdiem sakot, mani ieraksti nav ne tuvu tik augstvērtīgi, kā reinistraidas.lv raksti, bet arī ar vienkāršiem tekstiem var palīdzēt citiem.

Par skriešanu raksta vairāki blogi, tu to dari vislielākai auditorijai. Kas tev liek skriet?

Man patīk skriet, jo tas dod iespēju atpūsties no ikdienas stresa. Neesmu īpaši labā fiziskajā formā tāpēc pirms gada izlēmu lēnā garā sākt skriet ar noteiktu regularitāti. Zināju, ka man ir problēmas ar motivāciju tāpēc izvēlējos tehnisko “pričendāļu” kopumu, kas man ļauj pēc skrējiena aplūkot glītus grafikus un salīdzināt skrējienu ar citiem. Man kā cilvēkam, kuram vienmēr patikuši skaitļi un grafiki tagad ir pietiekams pamudinājums doties laukā, lai paskrietu.

Kāpēc podkāsti, modes tendence vai pāreja jaunā līmenī?

Nedomāju, ka tā ir pāreja jaunā līmenī. Vecais līmenis nekur nepazudīs. Podkāsti īstenībā ir pavisam cita opera. Pašlaik ar Artūru Medni esam saveidojuši deviņus un esam sapratuši, ka šai lietai ir jāgatavojas nedaudz nopietnāk. Vēlamies panākt, lai podkāsts satura kvalitātes ziņā tuvotos radio raidījumam. Gribētos, lai tas būtu interesants arī tiem, kas ikdienā nezin un negrib zināt neko par blogiem. Laikam sanāks atkārtoties, bet podkāsts arī ir viens pamatīgs eksperiments. Latvijā ar šo lietu nodarbojas niecīgs skaits cilvēku, bet gribētos šo sfēru iekustināt tā, lai rastos jauni un interesanti podkāsti

Kā jums notiek tas process?

Process ir vienkāršs. Atnāk divi cilvēki, apsēžas pie datora. Pieslēdz mikrofonu. Parunā 20 minūtes. Pēc tam seko smags rediģēšanas process, kā arī fona mūzikas pievienošana. Pamatā izmantota vienkārša bezmaksas programma Audacity.

Tu uzturi vienīgo vietni, kur latviski var pilnīgi lasīt par eBay lietām. Bizness?

Kad pie raksta parādījās vairāk kā 200 komentāri, tad es sapratu, ka negribu būt atbildīgs un mūžīgi atbildēt uz visiem jautājumiem, kuri rodas cilvēkiem. Jautājumi bieži atkārtojās. Līdzīgas problēmas piemeklēja daudzus iesācējus. Sapratu, ka šī niša ir brīva un izveidoju forumu. Sākumā ieguldīju darbu, lai to attīstītu, tagad cilvēki paši tur veiksmīgi palīdz viens otram. Tie, kas sākumā bija nezinīši, tagad jau palīdz pārējiem. Nekāds bizness ar šo lietu gan nesanāk. Ja nu kāds vēlas forumā izvietot reklāmu, lai dod ziņu (smejas).

Kā vispār ir ar biznesu blogerim, kaut ko var nopelnīt, vai tikai izdevumi?

Lavijā var nopelnīt minimāli un neregulāri. Ar teksta reklāmām ienākumi ir tik niecīgi, ka tos grūti saukt par ienākumiem. Ar Google reklāmām var nopelnīt. 3 nedēļās sanāca 75$. Taču šajā gadījumā mīnuss ir tas, ka Google vēl nav sagatavojusi šo programmu Latvijas tirgum. Tāpēc legāli reklāmas var izvietot tikai lapās ar angļu valodu. Naudas pelnīšana tomēr ar blogiem nesanāks. Vismaz ne klasiskajā variantā.

Bet netradicionāli? Esmu dzirdējis ka dabū darbu dēļ tā ka blogeris.

Jā, blogs var kalpot kā sava veida CV, taču tad blogam ir jābūt nišas blogam ar kvalitatīviem rakstiem par tēmu. Tādā gadījumā darba devējs varētu novērtēt blogu kā plusu. Piemēri ir – krizdabz.lv, arī manā gadījumā meklējot darbu blogs nospēlēja savu lomu.

Pēc kā tu vērtē citus blogus un kuri ir tie trīs labākie, kuriem tu seko līdzi?

Latvijā labākie blogi, pēc kāda laika pārstāj eksistēt, jo saprot, ka kvalitatīvs saturs šeit netiek pienācīgi novērtēts. Bija istabas.com, kurā nav jaunu rakstu kopš pagājušā gada. Bija un izbija. Ir neliela virkne ar autoriem kuri raksta interesanti, taču laikam viņiem ir problēmas ar laiku vai motivāciju. Katrā ziņā viņi nav guvuši pietiekamu novērtējumu Latvijas blogu pulkā. Viņi satura ziņā krietni labāki par vidusmēru, bet tomēr video klipi un plikas meitenes nosaka toni. Es blogus vērtēju pēc autora spējas rakstīt saistoši arī par tādām tēmām, no kurām es neko nesaprotu. Varu izdalīt reinistraidas.lv, kurš noteikti ir mans iecienītais blogs. Tālāk sekotu tādas kā grupas: A, B un C. Katrā pa bariņam ar blogiem, bet man šobrīd grūti šīs grupas pašam piepildīt. Vieglāk būtu no otra gala – ņemt blogu un mest iekšā vienā no groziņiem.

Tavs podcasta biedrs Artūrs Mednis blogs?

A

Mans pēdējā laika favorīts – notes & jokes of Jeremy

Drīzāk B, bet izlasīšu kā vienu no pirmajiem.

Fotogrāfiju blogs – Agris Krusts Nature Photography?

A noteikti, tur gan ir tikai bildes, raksti ir reti, bet man ļoti patīk

Tad tāds specifisks skrējējā/orientierista blogs – Renča pierakstu blociņš?

Neesmu līdz šim piefiksējis, bet izskatās, ka noteikti B, ja ne A

Un intelektuāļa blogs – Vakardienas analītiķis?

A noteikti. A šim es sekoju līdzi visnotaļ uzmanīgi.

Kā tu raksturotu šīs grupas?

A – tāds kuru ir vērts lasīt, noderīgi, interesanti. B – var atlikt uz vēlāku laiku, mēdz būt kaut kas labs šad un tad. C – jāseko līdzi, varbūt no visa bara kaut kas labs izpeldēs.

10 komentāri pie “Blogā ar Onkuli”

 • Melnā Mamba
  26/05/2008 18:50

  nekā jauna. Bet pirmais teikums bija labs.

 • Jeremy
  26/05/2008 19:06

  Pietiek kādu laiku neko nerakstīt, lai Tevi sāktu lasīt :D

 • armands
  26/05/2008 19:34

  Jā, nez kad pienāks laiks, kad visi manu blogu pamanīs un sāks to citiem ieteikt…
  [skumja nopūta…]

 • krizdabz
  27/05/2008 15:14

  Interesanta un viegli lasāma intervija. Esi labi nostrādājis, malacis!

 • arprac
  28/05/2008 08:58

  gejisms nemirst…

 • affair
  28/05/2008 13:33

  ekskluzīva un viegli uztverama intervija. labi pastrādāts!

 • Liekais
  28/05/2008 13:59

  muahahaha…..un tagad ir veel vieglaaka intervija ar affairu :D :D :D

 • nuclearsecrets
  30/05/2008 16:39

  Tikai tā, intereses pēc — ja Onkulis atrod, ka kvalitātīvu saturu Latvijā neviens nenovērtē, kā tad viņš skaidro sava bloga panākumus? Ar nekvalitātīvu saturu?

 • onkulis
  09/06/2008 16:12

  nuclearsecrets:
  savus panākumus daļēji skaidroju ar uzcītīgu sava bloga popularizēšanu. ja citi, kas sāk no nulles raksta visādus labumus un gaida, kad kāds atnāks un palasīs, tad es vismaz sākotnēji ieguldīju lielu darbu, lai blogu pamanītu pēc iespējas vairāk cilvēku.

  man ļoti patīk lasīt tādus blogus, kā tavējo, kur skaidri redzams, ka cilvēkam ir plašs vārdu krājums un ir zināšanu krava kādā no nozarēm.

  pats joprojām uzskatu, ka tikai mācos rakstīt, nereti kļūdos un cenšos apgūt jaunas lietas.

 • asdfg
  12/10/2009 18:08

  intresanta intervija!!

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: