www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Kāpēc skriet?

25/06/2008 iekš padomi, skriešana

dsc_7733.JPGEs skrienu, jo man ārsts teica vairāk uzturēties svaigā gaisā. Kāpēc es ēdu apelsīnus, ja man jālieto vitamīni? Tāpēc, ka man tiek ne tikai svaigs gaiss, bet arī liekā svara zaudēšana, turpinot cept cepumus brīvdienu rītos, rakstura audzināšana ar dzīves mērķu nospraušanu, adrenalīns sacensībās un patīkamais nogurums pēc skrējiena. Bet nu tālāk, īsumā par to kāpēc tieši tev būtu jāsāk skriet un kāds no tā būs labums.

Tu kļūsi veselīgāks. Skriešana un, protams, jebkura fiziska aktivitāte, padara parastu cilvēku veselīgāku. Uzlabojas asinsrite, sirds paliek stiprāka un tu nokļūsti tālāk no visādām sirds problēmām. Regulāra skriešana nostiprina sirds un asinsvadu sistēmu, jo, piemēram, Amerikā no katrām trim miršanām viena ir saistīta ar šis sistēmas atteikumiem. Bet pirms tu sāc skriet un tev ir kaut mazākās aizdomas par savu sirdi, dodies pie ārsta, un viņš ieteiks, kā labāk uzsākt šo patīkamo nodarbi, nenodarot sev ļaunumu. Pamudinājumam pateikšu, ka skriešana samazina sliktā holesterīna līmeni asinīs un meitenēm īpašās dienas vieglāk panesamas.

Tu kļūsi laimīgāks. Kādā rakstā lasīju, ka “jau pēc pirmās nodarbības ir zināma eiforija, jo organisms fizisko aktivitāšu iespaidā izstrādā endorfīnu, kas rada labsajūtu.” Endorfīniem, kas pēc uzbūves ir līdzīgs morfīnam un heroīnam, izdaloties uz cilvēku tiek atstāts nomierinošs un vienlaikus imūnsistēmu uzlabojošs efekts. Skrienot tu paliksi ne tikai priecīgāks, bet mazāk slimosi. Un ja neproti pasmieties par sevi un citiem, tad skrien, jo smejoties arī izdalās endorfīns.

Tu ēdīsi labāk. Ja tu skriesi no rīta, tad ātri vien sapratīsi, ka diena labāk sākas ar auzu pārslu putru un nevis klasiskām angļu brokastīm. Ja tu skriesi vakaros, tad tev būs regulāras pusdienas, jo zināsi, ka vairākas stundas pirms skriešanas nebūtu labi ēst. Un pēc skriešanas tev vairāk gribēsies ko svaigu un vieglu, un nevis karbonādi ar ceptiem kartupeļiem. Skrienot ātri vien tu sapratīsi ka ēšana ir tava degviela, un Statoila desiņas ar kolu nav tas labākais variants. Ne vienmēr, bet skrienot tu sāc ēst veselīgāk.

Un kļūsi tievāks. Resnums nav netikums tikai dažos gadījumos, bet pārsvarā tas ir dēļ nepareizas ēšanas un pārāk mazas fiziskās aktivitātes. Zviedrijā 90% iedzīvotāju regulāri nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, Latvijā 30% un neregulāri. Skrienot un nemainot savus ēšanas paradumus var mēneša laikā zaudēt divus kilogramus. Es esmu pareizāk sācis ēst, skrienu divus mēnešus un mans svars ir samazinājies par astoņiem kilogramiem. Un ja arī nekļūsi vieglāks un tievāks, tad noteikti muskuļu tonuss tev būs labāks.

Tu kļūsi mierīgāks. Mūsdienu komunikāciju un cilvēku pārpildītā sabiedrībā indivīdam ir grūti atrast brīdi kad viņš var būt tikai pats ar sevi. Sieva, bērni, divu televizoru skaņas skrienot tev nebūs jāklausās. Tu varēsi būt ar sevi un savām domām. Tavs vakara skrējiens noteiktu būs dienas mierīgākā un klusākā daļa. Tā pat skriešana ļoti labi samazina stresu.

Tu atmetīsi smēķēšanu.  Nezinu kā tas ir, bet runā, ka atmest smēķēšanu ir grūti. Skrien un tev būs vieglāk, jo skrienot tu sapratīsi cik svarīgi ir svaigs gaiss un ko smēķēšana nodara tev. Tev trīcēs rokas un kājas nevis no tā ka gribi ievilkt dūmu, bet no tā ka būsi noskrējis savus pirmos piecus kilometrus. Pilnvērtīga gaisa apmaiņa plaušās notiek pēc 40 minūtēm skrienot un tas palīdzēs ātrāk attīrīties tavām pīpētāja plaušām.

Tu nekļūsi nabagāks. Skriešana ir viens no lētākiem veidiem kā nodarboties ar fizisku aktivitāti. Lēnam skrējienam pa meža takām nav vajadzīgas dārgs aprīkojums. Tev nepieciešams tikai kedu pāris, šorti, t-krekls un gribēšana skriet. Tev nevajag iegādāties abonementu sporta klubā un pirkt visādas dārgas lietas. Protams, visi saka, ka skriet vajag labos skriešanai domātos apavos un jau nopietnāk tam pievēršoties novērtēsi laba apģērba un pulksteņa sabiedrību.

Tu vari to darīt jebkad un jebkur. Skriet var iemācīties divgadīgs bērns un nekad neskrējis pensionārs var kļūt par savas vecuma grupas čempionu piecos kilometros. Skriet var jauni un veci, skriet var no rīta un vakara, skriet var viens un barā. Skriet var pat atrodoties komandējumā ārzemēs un ģimenes brīvdienās laukos. Skriešana nav jāsaskaņo ar priekšniecību, sporta kluba darba laiku un laika apstākļiem. Skriet var jebkad un jebkur.

Tu vari rēķināties tikai ar sevi. Skrienot tev nav jāpielāgojas citu sagatavotībai. Skriet tu vari jebkādā sev piemērotā ātrumā, ilgumā un garumā. Sākumā tu vari ātri iet, vēlāk jau kombinēt skriešanu ar iešanu, un tad jau veikt savu pirmo trīsdesmit minūšu skrējienu nerēķinoties ne ar vienu citu un to skriešanas paradumiem. Bet skriešana var dot tev jaunus draugus, esošos padarīt tuvākus un pabūt ar sievu divatā vairāk nekā pāris minūtes pirms aizmigšanas.

Tu kļūsti apņēmīgāks. Domā viegli piecelties stundu no rīta ātrāk? Domā viegli iet ārā lietū un vējā. Domā viegli skriet divas stundas? Nav viegli, bet pēc tam tu esi lepns ar sevi, ka piecēlies, ka saliji un ka skrēji. Noskriet desmit minūtes ilgāk, apskriet vienu apli vairāk, aizskriet un apskatīties kā notiek gatavošanās Dziesmu svētkiem. Skrienot tu noliksi sev mērķi. Vienalga vai tas ir maratons, pusmaratons vai skrējiens apkārt ezeram ar draugiem. Tev būs mērķis un tu viņu piepildīsi.

Skrienot tev uzlabosies seksuālā dzīve, jo kļūsi daudz spēcīgāks un spējīgāks. Skrienot tu parūpējies labāk par savu drošību, jo varēsi jebkurā brīdī aizmukt no sliktiem cilvēkiem, kā arī paspēt vienmēr uz autobusu. Skrienot tu vari lieko vakardienas viskija glāzi kompensēt ar vēl vienu apli un tā izkūpēs kalorijās kā nebijusi. Skrienot tu vari izdomāt savas dzīves domas un radīt jaunus plānus. Sāc skriet un tiekamies trasē.

Ietekmējos no Zen Habits un RealBuzz.

34 komentāri pie “Kāpēc skriet?”

 • kukumeku
  25/06/2008 12:52

  Jaa ir super, skriet, idejiski, man ta liekas – bet ne man:
  es kad skrienu, nogurstu, paliek sudigi, ja pa daudz skrienu (2km videji atri) man reibst galva un viss RIEBJAS. mana asinsrites sistema laikam tada ir, ka nepanes lielu skrieshanu! pie arstiem – nekas nav atklats iipash, sirds nespeja vai kas, es vienkarshi nevaru skriet, man tas ne sanak fiziski ne idejiski …

  2.
  kur es ara – RIIGAA? svaigs gaiss..? Kr.Barona iela, visur ielas, eekas, nami,. puteklji, skrienot elposhu to sudu veel vairak.

  Ljoti patiik ideja par skrieshanu un fiziskam aktivitatem, bet, cik esmu megjinajis, tas man tikai sachakare pashsajutu, garigo un visu dienu.

 • Signis
  25/06/2008 13:49

  Nu ko es no savas niecīgās pieredzes varu ieteikt ir – skrien lēnām. Ēj ātri. Tu neesi pieradis pie tāda veida slodzes un vajag pakāpeniski to audzēt.

 • maikls
  25/06/2008 14:23

  Ja Tu apsolītu, ka skrienot es kļūšu smagāks, tad apsvērtu tādu iespēju. :D Šobrīd sveru 62 kg, mans augums ir 187 cm; vairākus gadus esmu centies “uzbaroties”, bet nekas nesanāk. Tagad vairāk uzmanības cenšos pievērst muskuļu masas palielināšanai, bet bez īpašiem rezultātiem (galvenokārt slinkuma dēļ…).

 • kukumeku
  25/06/2008 17:23

  aa ja pareizi, man ir knapi 70kg, augums 184.. taaka, man ari nav galigi vajadzibas kautko NOMEST veel.
  Vecums 23.

 • Kaspars
  25/06/2008 17:54

  Es arī skrienu dēļ liekā svara. Jāteic, ka palīdz, bet varēja arī ātrāk tie kilogramiņi krist nost. Sākumā skrēju galīgi niecīgas distances, jo vairāk vienkārši sirds un plaušas fiziski nevarēja izturēt, bet nu jau ik pa pāris dienām noskrienu arī ilgāk, tieksim pusstundu u.t.t.

  Rīgā no rītiem parkos var mierīgi skriet, gaiss labs ;)

 • kukumeku
  25/06/2008 18:02

  2 Kaspar.
  Nu ja ari iedomajos par parkiem un agriem ritiem ;)
  Bet – kaa ar to svaru, palikshu vel kaulainaks neka jau esmu :D apest tik daudz fiziski nespeju, lai palielinatu svaru !

 • mošķis
  25/06/2008 18:34

  => kukumeku => maikls
  Lai pieliktu svarā, te jau derētu iet uz trenažieru zāli un tad jau pareizi trenējoties pieliksiet masā. Un tas, ka savos 23 gados ir tikai 70 kg, tas taču nav nemaz tik traki. Galvenais lai vējš nepūš grāvī iekšā. :))) Kad būsi ap 30, tad varēsi satraukties par citām problēmām.

  => Kaspars

  Kā jau teica Signis, neforsē treniņos! Ir problēmas ar lielu ātrumu skrienot, soļo. Ir lasīts, ka soļošana vēl labāk ietekmē uz sirdi un svara problēmām nekā skriešana. Esmu redzējis tādus soļotājus, kas katru rītu soļo un viņi parasti ir vēl vairāk nosvīduši par mani, nu kamēr es neesmu izvingrojies :) Tā kā, ja nav spēka darīt ko ašāku, dari to, kam esi gatavs. Iesācējiem skriešanā nav svarīga distance, te iziet uz minūtēm. Tad, kad esi adaptējies tam noskrietajam laikam, pieliec klāt vēl dažas minūtes. Un tā pamazām pieliekot vari kopā ar Signi kādu maratonu pēc 3 gadiem noskriet. :) Iespējams ir vērts pakontrolēt sevi uz pulsu, varbūt tiešām stipri par ātru iesāc.

 • Kaspars
  25/06/2008 19:00

  Nū skrienu parasti ar ātrumu ap 11.5 km/h, ātrāk skrienot pēc dažiem apļiem jau būšu beigts :D

 • mošķis
  25/06/2008 19:05

  Trakais! Stipri par ātru! Paskaties uz Signi, viņš skrien stipri lēnāk pašlaik! Tas ir pat pārāk nopietns ātrums! Sāc ar mazu ātrumu, un tikai tad, ja jūties labi, palielini to! Pulsu esi kontrolējis?
  Kā ir ar vingrošanām?

 • mošķis
  26/06/2008 10:18

  => kukumeku
  Esi uzmanīgs ar tiem lielajiem ātrumiem, nedaudz augstāk es jau uzrakstīju par drošās skriešanas/soļošanas variantiem. Galvenais, lai skriešana nestu prieku :)

 • barbala
  30/06/2008 13:18

  Es apņēmos noskriet Rīgas pus-maratonu šogad: trenējos, izskatījās ticami un ceļami, bet pēdējā brīdī eleganti saaukstējos un sabijos. Varēju, bet sabijos.

  Tā nu Kuldīga palikusi plānā. Skrēju gk pilsētas centra parkos, brīvdienās dabā, tāpat Magnētos un šobrīd skaidri zinu vienu vājo punktu, kas man nepatīk- proti, skriet pa cieto segumu. Vai nu apavi nebija riktīgie, bet baigi piedzinu kājas, saites sāpēja, pēdas, tik ļoti Visu aktīvo sportistu draugs, cerība un bieds- dr.Valdis Andersons to nokomentēja ar tekstu, ka NEVAJAG skriet pa asfaltu. Tā nu tagad domāju, kur uzraut mīkstās trases, jo skriet ta’ patīk!

 • Signis
  30/06/2008 13:24

  Mjā, tas laikam ir ļoti sāpīgi. Visās grāmatās un padomos ko esmu redzējis liek maratonistam atturēties no jebkāda cita sporta veida pēdējā brīdī pirms starta, jo traumas nāk kā pēc Merfija likumiem.
  Biķernieku trasē blakus asfaltētai daļai skrējēji jau ieskrējuši smuku taciņu. Pa to arī pārsvarā skrienu. Vienīgais dažreiz arī dodu virsu pa asfaltu, jo man škiet ka tomēr jāpierod ir kājām. Vienā no pirmajiem treniņiem noskrēju ap desmit kilometriem pa meža takām un tad pēdējos simts metrus pa asfaltu. Bija briesmīga sajūta. Tagad paskrienot gabalu pa asfaltu nav nekādu problēmu. Mačos jau viss ir uz asfalta.

 • mošķis
  30/06/2008 20:20

  iz manas pieredzes. Treniņi ir mazumā pa asfaltu. Proti, iespēju izvēlēties segumu, kādu gribu, visas iespējas! :) Tam es varu pateikties rajonam kurā dzīvoju, pavisam netālu no jūrmalas. Bez treniņa pa asfaltu arī neiztikt, un tomēr to parasti daru kādu mēnesi pirms maratona, tad noteikti skrienu arī pa asfaltu. Aizrauties ikdienas treniņā noteikti nav ieteicams. Pat pie ļoti labiem apaviem ir nāves variants skriet pa asfaltu vien, labāk pamīšus. 2005. gada vasarā bija visai karsts jūlijs un skrēju pa parku, lai paslēptos no karstuma, slodze jau tāpat, bet kājas sāka just ne pa jokam, 10 dienas dabūju mocīties un tiku uz kājām tik ar masieres palīdzību, biju kāju muskuļus sadzinis ne pa jokam.

 • barbala
  01/07/2008 13:36

  Lūk, lūk. Tad tomēr, nav tā, ka “es viena” kaut ko līki sadarīju, vai manas anatomiskās īpatnības- jo tikai asfalta periodā sadzinu augštilbus pamatīgi.

  Magnēti protams, ir kā atslodze: vienmēr mežā, svaigā gaisā….

 • mošķis
  01/07/2008 13:44

  “atslodze” ? :)) galvai jāstrādā ne pa jokam, bet tas, laikam, tikai pieradums :). Līki jau mēs visi sadaram, un tas ka vienreiz esi dabūjusi pa pakaļkājām, cerams būs kā mācība ….. vēl izteiktāk to var dabūt pavasarī, kad negribas skriet pa slapjumu un ļepato pa asfaltu …. tā bija pirmā reize kad es kļūdījos

 • Signis
  01/07/2008 14:26

  Tiem kas gatavojas piedalīties sacensībās un iet uz savu pirmo, otro, n-to maratonu būtu jāaturas no Magnētiem, basketbola spēlēm un futbolu ar kaimiņu puikām. Vismaz tā grāmatās saka, jo, piemēram, 16 nedēļas trenērjies un īsi pirms maratona sasit kāju, drusku pamezgī vai kaut vai dabū kārtīgāk pa nagu un cauri. Maratons nākamgad tikai spīd.

 • barbala
  01/07/2008 17:35

  Magnēts _ir_ atslodze, Mošķi, tici man- jo viss, ko tobrīd tiešām domā, ir kur Henrijs Fr. ir ieracis punktu nr 15, nevis GDP KPI FYI ASAP :)))

  fiziski: tur veidojas smuka simfonija starp to, ka labi strādājošs prāts (lasi, precizitāte: galva) ir nekas, ja netiek nests ar izturību (lasi, spēks- kājas). un tie panākumi kagtru reizi citi.

  Signi: man liekas, ka vajag bišķi vieglāk ņemt. Protams, divas dienas pirms starta ar izpletni, nav prāta darbs, bet kombinēt slodzes un variēt tās- vajag gan! Saudzējot sevi, protams un jūtot, kā jājūt.

 • barbala
  01/07/2008 17:36

  p.s. tagad skrienu skriet, bet man Signi, ir veltāmi profesionāli komplimenti gan par šo lapu, gan par veģetārismu. tiešām, labs darbs, liels paldies!

 • Signis
  02/07/2008 08:54

  Tā jau grāmatās raksta. Pats gan futbolu uzspēlēju, gan arī dažreiz noslinkoju. Vairākus gadus atpakaļ skrēju Magnētā. Vienu gadu pat biju viens no labākajiem visā sezonā V21C grupā.
  Paldies par kompilmentiem. Tie dod spēku.

 • Kaspars
  03/07/2008 17:17

  Es pēdējos divus mēnešus katru rītu vismaz 3 km skrienu pa asfaltu, vienkārši eāli Rīgas centrā nav citu iespēju – pa zālīti takš neskriesi. Pagaidām viss ir ok, kaut apavi ir lētākie iespējamie :D Gribētu jau protams pamēģināt skriet pa mežiņu, bet slinkums un negribēšana – esmu rīta putns, pa dienu un vakaru skrienot man paliktu slikti :D

 • mošķis
  03/07/2008 18:33

  ar 3km treniņā pa asfaltu nav lielas problēmas, ja neskaita apavus – tos nu gan derētu normālus iegādāties :)

  Kā zini, ka paliktu slikti? :) paņem līdzi kādu meitieti pie sāniem un pavisam cita aršana :) nav jāskrien kā zirgam vēja ātrumos – vienkārši skrieni un Tev būs visi labumi ko sniedz skriešana :)

  Kad pāriesi uz lielākiem attālumiem, tad gan skaties, asfalts nav tā labākā vieta priekš cilvēka.

 • mošķis
  03/07/2008 18:39

  barbala

  Es jau tikai smaidu savās ūsās :)) Ir jau Tev tur par to atslodzi liela taisnība, pat ļoti liela. Galvenais lai tas “Magnēts” Tev netrāpās tad, kad tās lielās slodzes, jo tā tiešām var dabūt traumu. Vēl nevienu daudz līdzenu mežu neesmu redzējis, kur notiek orientēšanās sacensības. Katrā gadījumā, esi visai uzmanīga un viss būs kārtībā :))

 • signis
  03/07/2008 20:40

  Vot piesaucāt nelaimi. Šodien biju Magnētā. Krūmu daudz un velku nost kedu un viens pirksts itkā pirtī būtu bijis. Briesmīgi sarkans. Bet pats priecīgs un apmierināts. Uzrakstīšu.

 • Kaspars
  04/07/2008 06:51

  tulzna? :evil: Man ar nesen viena bija, nepatīkams process, bet var izlīdzēties ar parastākajiem plāksterīšiem =) vismaz skrienot nesāp.

  mošķi – nepazīstu NEVIENU zaķi-kas-skrien :D

  un no rītiem arī ļõõõti reti gadās kādu sieviešu dzimuma pārstāvi, kas skrien ieraudzīt. pārsvarā tikai un vienīgi džeki =(

 • mošķis
  04/07/2008 07:49

  signis a ko darīt? :) tulznas var dabūt vienkārši skrienot! Tā kā, nesatraucies, uzliec, kā teica Kaspars “leiko” un būs viss ok! :)

  Kaspars nuuuuu, tad ir vērts izsludināt medību sezonu :)))

 • Kā uzsākt skriet? | 42,195 kilometri
  29/07/2008 14:39

  […] ir labi, droši vien lielākā daļa zina un saprot. Par to kāds no tā būs labums esmu jau stāstījis. Bet kā to iesākt darīt, kā piespiest sevi celties stundu ātrāk, vai vakarā pēc darba […]

 • Gribi palikt tievs - skrien | 42,195 kilometri
  30/07/2008 10:34

  […] Kaloriju patēriņa skaitīšana ir svarīga lieta, bet daudz svarīgāka ir fiziskā aktivitāte. Zaudējot svaru ar fiziskām aktivitātēm, jūs varat gan daļēji atstāt savus ēšanas ieradumus, gan zaudēt svaru, tai pašā laikā stiprinot citas veselībai svarīgas iekšējās sistēmas. Nedaudz par to kāpēc labi ir piedalīties tādā fiziskā aktivitātē kā skriešanā, vienā no maniem rakstiem – Kāpēc skriet? […]

 • Kā uzsākt skriet? — Lifehack.lv
  15/08/2008 22:02

  […] ir labi, droši vien lielākā daļa zina un saprot. Par to kāds no tā būs labums esmu jau stāstījis. Bet kā to iesākt darīt, kā piespiest sevi celties stundu ātrāk, vai vakarā pēc darba […]

 • Rīta deva | 42,195 kilometri
  28/08/2008 12:48

  […] ar savu ķermeni. Izmantojiet to visos iespējamos veidos. Nekaunaties no tā un neņemiet citu cilvēku domas vērā tā […]

 • Kā kļūt laimīgākam? | 42,195 kilometri
  13/11/2008 12:26

  […] būsi kā no jauna piedzimis, brīvs no stresa, sārtiem vaigiem, tīrām plaušām un pilns ar endorfīnu. Pēc nedēļas jau gribēsi skriet vai iegādāties […]

 • jancis
  10/01/2009 09:52

  Iesakiet kādus apavus izvēlēties skriešanai dabā. Protams par saprātīgu cenu.

 • mošķis
  10/01/2009 11:23

  pašlaik skaties ziemai/pavasarim “Trail” varianta apavus (ar biki lielākiem protektoriem), jo laukā slīd un tikko tiksi uz nedaudz slidenāku virsmu, tā par skriešanu vari aizmirst, būsi kā pīle uz ledus. Man ir Nike Air Zoom Explosion Trail. Pirku ar atlaidi, cena bija Ls 45,-. Esmu pat ļoti apmierināts. Ja pērc pirmoreiz, tad būs vietā padoms – mēri uz savu kāju dienas otrajā pusē + lielumam ir jābūt “par rokas īkšķa platumu garākam nekā kājas īkšķis”. Tas ir ar gadiem pierādījies praksē.

  Iespējams, ka ir kaut kas labāks veikalos, bet nezināšu teikt, jo atlaides dažādos veikalos savus labumus piedāvā. Daudz kas atkarīgs no maciņa biezuma.

 • Pusmaratona plāns Rīgai | 42,195 kilometri
  29/01/2009 11:00

  […] arī tikai tagad esi attapies, ka lieki kilogrami un  nestrādājošs lifts tev uzdzen šausmas, tad neko neesi zaudējis. […]

 • Pusmaratona plāns Rīgai
  28/06/2011 12:23

  […] arī tikai tagad esi attapies, ka lieki kilogrami un  nestrādājošs lifts tev uzdzen šausmas, tad neko neesi zaudējis. […]

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: