www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Ziemassvētku sajūta

05/12/2008 iekš padomi

bumba.jpg„Šodien tā diena ir klāt. Visi paliek mājās un gatavojas lielajam notikumam. Tēvs noiet uz pagrabu sameklēt cirvi un egles kāju. Māte izceļ burkānus, kartupeļus un barankas, bet mazie bērni visam piesien klāt striķīšus. Ģimene gatavojas doties uz mežu svinēt zvēriem Ziemassvētkus. Ārā globalizācija, klimata izmaiņas un plus pieci grādi. Sniegs ir gaidāms tikai uz apsveikumu kartiņām un dzejoli par pīļu tēviņu un viņa problēmām ar aizsalušo dīķi saprot tikai pieaugušie.” Kā līstot lietum rast īstās sajūtas?

Ēdiens. Senie latvieši Ziemassvētkus ir svinējuši „trīs dieniņas, trīs naksniņa, man kājiņas nenoautas” un kā jau pieņemts bez kārtīgās izēšanās neiztikt. Divpadsmit dažādus kārtīgus ēdienus nav joka lieta sagatavot, bērnībā no paša rīta to sāka darīt mamma, tagad sievasmāte, bet es vakar jau izmēģināju vienu skaistas Ziemassvētku kūkas recepti, tā kā viņai būs vieglāk. Protams vienkāršāk ir „Vāverītes” uzskatīt par vienu ēdienu, „Vētrasputnu” par otru, un mandarīnus par trešo, bet sajūtas tev radīsies piedaloties procesā. Un lai nepaliktu kaunā svētku priekšvakarā, izmēģini jau tagad. Receptes.lv ir daudz dažādas receptes tieši Ziemassvētku ēdieniem. Un, protams, piparkūkas.

Izrotāšana. Sniegs nebūs, leduspuķes uz tavām loga rūtīm nezīmēsies un pilsētas vīri taupības nolūkos neuzburs Ziemassvētku vīziju. Pašam būs vien jāķeras pie iešanu pēc skujām un čiekuriem, papīra, šķērēm un līmes. Vai arī jādodas uz kādu no veikaliem iegādāties bumbas, lampiņas un adventes vainagus. Izlīmē māju ar paša taisītām sniegpārsliņām, vakaros aizdedz adventes vainaga sveces, vai arī kā mūsu senči – taisi puzurus, izklaide un Ziemassvētku sajūta garantēta daudziem vakariem.

Dāvanas. Es reiz pazinu meiteni, kura jau septembrī izdomāja un no novembra vidus dzīvoja kā noliktavā. Visas brīvās virsmas, grīda un plaukti bija nolikti ar lielām un mazām dāvanām – radiniekiem, draudzenēm, darba kolēģiem un sazini vēl kam. Visiem dāvanas pat Bils Geits nesagādās, bet noteikti par tām sev tuvajiem padomāt laicīgi ir vērtīgi. Iespējams ilgākā laikā izdomāsi par īsto un tiešām gribēto, kā arī atradīsi to veikala plauktā, vai pat pietiks laiks to izgatavot pašam, nekā pēdējā brīdī lielveikalā nopērkot kaut kādu sūdu, kurš jau nesagaidot gada miju tiks izsviests, vai atdāvināts citam. Dāvanām lieliska alternatīva ir apsveikuma kartiņa.

kartina.jpg

Grāmatas. Lasi grāmatas par Ziemassvētkiem. Es gribēju uzrakstīt rakstu par grāmatām, kuras būtu jālasa pirms Ziemassvētkiem. Varbūt es daudz neesmu lasījis, bet es nespēju pietiekami daudz atcerēties. Visvairāk sajūtu raisošā ir Grišama „Bez Ziemassvētkiem,” kur kāds amerikāņu tēvs noliekot visas izmaksas uz papīra konstatēja ka labāk to naudu tērēt braucienam uz siltām salām un nevis salaveču likšanai uz jumta, ugunsdzēsēju kalendāriem un svētku mielastam. Beigas jau amerikāniskas un visu nākas darīt steigā, bet grāmatu dāvanā varu ieteikt ja nu nav kas cits izdomāts. Ziemassvētku sižets un labs tulkojums. Mans mīlulis Grišams arī ar otru savu netipisko grāmatu raisa vajadzīgās sajūtas. „Balti krāsota māja” ir par vienu trūcīgu fermeru ģimeni, bet tās sākumā ir lieliska epizode par vecmāmiņu, mazdēlu un Ziemassvētku kēksu cepšanu. Tad protams „Riekstkodis” un grāmatu grāmata Bībele. Atceros skumīgu Ziemassvētku stāsts par vīru ar pulksteni un sievu ar skaistiem matiem, kur viens pārdeva pulksteni, lai nopirktu matiem sprādzi un otrs pārdeva matus, lai nopirktu pulkstenim siksniņu. Droši rakstiet komentāros par šīm sajūtu grāmatām, varbūt līdz nākamajiem sanāks kārtīgs saraksts, jo Amazon.com atlasa vairāk kā 300 tūkstošus grāmatu.

love-actually.jpgFilmas. Tās iesilda tavu sirdi, atjauno ticību humānismam un visvairāk dod tev prieku. Ar filmām viss ir vienkāršāk. Grāmatas nav tik daudz tulkotas latviešu valodā, bet uz filmām tāds nosacījums neattiecas. Latviešu televīzija svētku brīvdienās būs pilna ar dažādām Ziemassvētku filmām un noteikti daudzi šo laiku pavadīs tieši pie televizora, tādejādi radot sev vajadzīgo sajūtu. Tāpēc tikai ieteikšu man patikušas filmas. Pirmā noteikti ļauj kārtīgi un melni pasmieties – ‘Bad Santa.” Bērniem labāk neskatīties, bet lielisks humors. Noteikti centīšos noskatīties arī šogad. Mīlestības spēka apliecinājuma stātā „Love Actually,” kur skatoties kāzu ceremoniju sariešas asaras. Un protams klasika „It’s a Wonderful Life.” Filmu ir milzum daudz un lielākā daļa liks tev sajusties kā Ziemassvētkos.

Baznīca. Ja nu tev ir pie kājas dāvanas citiem, ja tev liekas bērnišķīgi, stulbi un nevajadzīgi izrotāt māju, gatavot mājās, un ja tev visa šī Ziemassvētku būšana uzdzen vēmienu un par ko tu domā ir kā ātrāk tam tikt pāri un atkal atsākt normālu dzīvi, tad varbūt tev vajag paklausīties kādu Ziemassvētku dievkalpojumu. Un ja tu neatkāpies no sava plazmas televizora, tad zini, šādus tādus rāda arī tur. Varbūt tev vajag  to ko ar mandarīniem un piparkūkām nevar panākt?

Mīlestība. „Un vēl man ir milzīga pārliecība, ka tie, kuri saka, ka Ziemassvētki ir zaudējuši savu jēgu trakās komercializācijas dēļ, patiesībā baidās atzīt, ka viņus neviens pa īstam nemīl vai ka viņi paši ir aizmirsuši mīlēt. Aiz šī īgnuma viņi slēpj vientulību un skumjas. Viņi lepni paziņo, ka Ziemassvētki ir bezjēdzīgi. Bet patiesībā klusībā cer, ka tieši šogad kāds, kurš viņiem jau sen patīk, atsūtīs mīļu īsziņu vai viņi saņems īpašu dāvanu.” Brīnišķīgu Ziemassvētku stāstu par mīlestību, dāvanām, labdarību un pašiem svētkiem lasiet no Aijas Kincas decembra Santā.

Gatavošanās. Ziemassvētki atnāks vai jūs to gribat vai nē. Gan tie kurus svin lielākā daļa pasaules, gan tie kuri notiek astronomisku likumu dēļ. Šiem svētkiem un to sajūtai ir jāgatavojas, lai tie nebūtu kā kārtējā ilgā stāvēšana rindā pēc mandarīniem, vai parastas garākas brīvdienas. Un jau tagad. Gan ar mājas izrotāšanu, vakariņu ēdienu recepšu izmēģināšanu, dāvanu izdomāšanu un iegādāšanos, gan ar dzejoļu samācīšanu bērniem un pats galvenais sev pašam, lai nevajadzētu katru gadu skaitīt vienu un to pašu dzejoli par vilkiem.

4 komentāri pie “Ziemassvētku sajūta”

 • mošķis
  05/12/2008 16:46

  priecīgus visiem ZS! :) nekas cits nenāk prātā! :)

 • arta
  05/12/2008 18:03

  man arī grišams mīlulis, bet tieši šīs divas grāmatas man nepatika nemaz. nu, baaaaigās lubenes likās:) bet tevi paķērušas;) man jau labāk tie advokātu intrigu stāstiņi.

 • arta
  05/12/2008 18:05

  p.s. bet bija prieks redzēt maziņu danielu un kristoferu!!!!:))

 • Kaspars
  10/12/2008 23:44

  “Bad Santa” tik tiešām ir perfekta filma, viennozīmīgi, mana mīļākā Ziemassvētku filma.

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: