www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Kā kļūt laimīgākam?

13/11/2008 iekš padomi

signis.jpgEsi redzējis kā suns sagaida savu saimnieku mājās? Esi sajutis maza bērna prieku redzot kā balons aizlido debesīs? Esi dzirdējis par vienmēr smaidošu vecenīti, lai arī viņas ienākumi ir vairāku desmitu reižu mazāki nekā tavējie? Esi redzējis, sajutis, dzirdējis par to kā var priecāties par sīkumiem, būt labākā garastāvoklī un smaidīt, smaidīt, smaidīt?  Tagad tev ir iespēja izlasīt kā to visu pašam sasniegt, un kas tev būtu jādara, lai tas notiktu vieglāk.

Smiešanās. Ziniet kāpēc manu mazo bērnu bija tik grūti nobildēt pasei? Viņa visu laiku smaidīja. Ziniet kāpēc mans mazais bērns lielāko daļu dienas pavada smaidot, esot ar visu apmierināta un vienmēr uz jautājumu „Kā tev iet?” atbild –  „normāli”? Viņa vakarā apguļoties, pasaka kādu vārdu ķīniešu valodā un smejas. Skaļiem smiekliem līdz asarām. Un mums nākas smieties par viņas smiekliem. Nekas tā cilvēka prātu veselīgi neatbrīvo kā smiešanās un vēl efektīgāk ir smiešanās kopā ar kādu. Stulbas komēdijas, banālas anekdotes, vai muļķīgas bildes. Vienalga. Ka tik tu katru dienu kārtīgi pasmejies.

Ballīte

Mūzika. Klausies mūziku. Daudzas no tālāk minētām lietām būs tieši ar šo saistītas. Atmiņas, emocijas, kustēšanās. Noteikti uz pasaules ir radīta mūzika, kas tieši tev liek trīsām skriet pār muguru. Ik pa laikam klausies to. Šis ir viens no visvienkāršākie veidiem kā kļūt priecīgākam, protams, ja vien tu neesi muzikants un klausies konkurentu dziesmu, kura iekļuvusi SWH Top20. Esot bijis eksperiments, kur operācijas laikā, tiem kuriem ļauts klausīties mūziku, ir bijuši labāki rādītāji asinsspiedienam un sirds ritmam. Un nebaidies pagriezt drusku skaļāk.

Kustēšanās. Jau vairākas reizes esmu stāstījis par skriešanas sagādāto baudu, bet ir neskaitāmi veidi, kā iegūt tās pašas emocijas neriņķojot pa Biķernieku trasi – dejošana, basketbola spēlēšana, grīdas mazgāšana katru dienu, iešanu uz veikalu pēc alus kājām, puķu stādīšana. Ievadā minēju par suni, bet pamēģini izvest pats sevi pastaigāties. Būs grūti saņemties, pirmajās minūtēs liksies ka esi pēdējais stulbenis, bet pēc četrdesmit minūtēm atgriezies mājās būsi kā no jauna piedzimis, brīvs no stresa, sārtiem vaigiem, tīrām plaušām un pilns ar endorfīnu. Pēc nedēļas jau gribēsi skriet vai iegādāties suni.

Darbs. Sen atpakaļ, pirmajā darba vietā, neklātienē piedalījos iesūtīto CV atlases procedūrā. Vēla vakara stunda un process, kā jau pieklājas, bija jautrs. Smējās par uzvārdiem, iepriekšējām darba vietām, bet visi, kuri bija savos pieteikumos ierakstījuši, ka dzied vai spēlē kādu mūzikas instrumentu, neatkarīgi no tā vai ir pieredze datoru skrūvēšanā vai nav, tika nolikti kaudzītē – „uzaicināt uz darba interviju.” Visiem tā ar priekšniekiem neveiksies, bet ņemot vērā darbā pavadīto laiku, tam ir liela ietekme uz tavu smaidu. Atrodi darbā kādu aizraujošu nodarbi, piemēram, pat tādā iestādē kā banka, var piedalīties galda hokeja čempionātā vai kriketa turnīrā. Iepazīsti kolēģus, jo iespējams, tavs labākais draugs strādā tur pat blakus un katras darbadienas pusdienas tev būs kā pasēdēšana ar draugiem.

Izmēģināšana. Vai tu zini kas tev sagādā prieku? Alus, sekss un The Big Bang Theory. Bet diemžēl ar to nepietiks, jo katru dienu viens alus vairs prieku nesagādās un ar abiem pārējiem būs līdzīgi, pie tam nav ko glaimot sev, katru dienu nemaz nespīd. Mēģini sev atklāt jaunas lietas. Izmēģini kalnos kāpšanu, vai vismaz gatavošanos tam. Iegādājies trīs orhidejas un sestdienas rīti tev būs priekā pilni tās aplaistot un skatoties vai nav jauni pumpuri. Pamēģini izcept cepumus ģimenei vai nopērc trompeti un mācies to spēlēt. Uz pasaules ir tik daudz dažādu lietu, kas citus cilvēkus iepriecina, noteikti ir arī kas priekš tevis – tamborēšana, putnu vērošana, Pokemonu kāršu krāšana.

Daba. Kaķis, suns, susurs. Lai arī iepriekšējā zvēru žurnālā bija tāda žurka bez spalvām nobildēta, ka nezinu kurš no tādām priecīgāks paliek. Bet dzīvnieki, būšana dabā, puķu kopšana un spinātu audzēšana cilvēku nomierina un liek viņam priecāties par šiem maziem sasniegumiem. Suns ir sagaidījis mājās un nav nekur atstājis čupu, kaķis pieglaužas un samīļo biežāk nekā vīrs, un susurs lēkā kā traks – tur pat zirgam jāsmejas. Ja tev liekas ka cilvēkiem ir jādzīvo mājās un dzīvniekiem Ķemeru purvā, tad brauc brīvdienās pie viņiem. Līgatnē arī var visus apskatīt un gūt kādu prieku dzīvē.

Glābjam putnēnu

Palīdzēšana. Ar trīsdesmit punktiem zaudēta spēle basketbolā, nevarēšana dzert labus konjakus un ēst marinētas sēnītes, divpadsmit naktī, jāguļ būs vienam, bet esi priecīgs. Tu esi izvadājis visus sievasmātes ciemiņus pa mājām, daži jau ir paspējuši pateikt paldies kamēr tu atgriezies. Dots devējam atdodas. Ne velti ir tāds sakāmvārds. Atved sirmai kaimiņienei no meža eglīti, lai viņai nav jāpērk pie lielveikala vismazākā un nesmukākā. Atdod grāmatas kuras tu nekad nelasīsi bibliotēkai un savas no stila izgājušās drēbes vietējai draudzei. Kaut vai nomazgā traukus sievas vietā.

Emocijas. Statistiķi esot izskaitļojuši ka laimīgi cilvēki ir veiksmīgāki par citiem. Laimīgie atrod jaunas veiksmīgās lietas un labāk noliek sasniedzamus mērķus. Veiksme ir atkarīga no daudziem faktoriem, tādiem kā veselība, inteliģence, ģimene un pieredze, bet laime vistiešākā veidā ir atkarīga no pozitīvām emocijām. Un tu esi tas kas tās var sagādāt. Piedalies Dziesmu svētkos, skaties priecīgas filmas, apmeklē zvērudārzus, kur pērtiķu mazuļi liks tev pasmaidīt. Baro pīles, skaties valsts svētku salūtu un pasaki, ka kāds šodien labi izskatās.

Pļavu golfs

Atmiņas. Es golfu spēlēju slikti. Bet aizmiegot, lai sevi iepriecinātu un nomierinātu prātu, es galvā atkal izsitu tos dažus veiksmīgos sitienus. Droši vien katram no jums ir dzīvē bijušas situācijas kuras atceroties jūs varat ar sevi lepoties, apskaust vai vienkārši atkal priecāties. Nekautrējaties tās atcerēties un atkal uzsist sev uz pleca. Skaista brūte, gūti izšķirošie vārti pagalma futbolā, uzstāšanās spēlējot suņu polku uz klavierēm vai desmit balles bakalaura darbā. Priecājies par to kas bijis, tas tevi padarīs laimīgāku tagad un tev būs par ko atcerēties un smaidīt vēlāk.

Attiecības. Pavirši skatoties varētu likties, ka aprecot bagātnieku, laime un prieks garantēts uz visu mūžu, bet te tev pieder 49% bankas akciju, bet te jau tikai četrpadsmit. Un vienmēr būs kāds jaunāks, lielākām krūtīm vai talantīgāks. Tāpēc labāk veido attiecības aiz mīlestības. Te būs ne tikai runa par to ka precēti dzīvo ilgāk, tie esot arī laimīgāki. Un ja tu jau esi precējies, iedod arī savam laulātajam draugam izlasīt šo, jo laimīgs partneris ir vēl foršāk. Pie tam, divām galvām vienmēr būs vairāk ideju kā iepriecināt sevi. Nemaz neskaties uz šeihu pusi, tur viss notiek aiz naudas un tik daudz galvu kopā piemēru vari paskatīties te pat Saeimā.

Plāni. Kāpēc dāņi jau vairākus gadu desmitus ir laimīgākā Eiropas tauta? Zinātnieki ilgu laiku nekādi nevarēja saprast kāpēc dāņi ir, bet kultūras, ģeogrāfijas un visā citā tik līdzīgās tautas zviedri un somi nav. Izrādās ka iemesls ir futbolā. Dāņi vēl atrodas 1992. gada Eiropas čempionu eiforijā, un atšķirībā no angļiem, vāciešiem un itāļiem no saviem bumbas virtuoziem neko neprasa. Jo lielāki plāni un prasības, jo lielākas iespējas tiem izgāzties un kā lavīnai izraisīt vēl lielākus plānus un vēl lielākas nesanākšanas. Ja tur gribi noskriet maratonu, sāc ar dažiem kilometriem. Tos noskrienot, tu jau priecāsies par gatavošanos procesu maratonam. Daži to darīs trīs gadus.

Ziņas. Mans vectētiņš vienmēr skatījās ziņas. Viņš reti smaidīja. Nez kāpēc mūsdienu ziņās visu laiku ir par sprādzieniem, gāzes cenām, maitām politiķiem un sūdīgiem sportistiem. Lai arī pa lielam tev ir vienalga Afganistānas iekšpolitika, amerikāņu viceprezidentes kandidāte un ķīniešu mākslīgais piens, bet noklausoties ziņas, jūties kā ar samazgām apliets un, protams, ne vienā acī laimīgāks, nemaz nerunājot, ka vispār neko neesi ieguvis. Tāpēc labāk skaties kādu no daudzajiem šoviem un pasmaidi par to, ka citi dzied tik pat slikti kā tu, jo, ja vien tu neesi ministru prezidents, tad tā pat neietekmēsi kuram piederēs Parex banka.

Nauda. Ar naudu mūsdienās mēģina mērīt laimes lielumu, un lai arī nepareizi, bet bez tās nu nekādi. Jūs pat nevarēsiet izlasīt šos padomus un lielākā daļa no tiem būs neiespējami, ja jums nebūs kaut drusku naudas. Runājot par naudu, tad vismaz centieties ievērot vienu noteikumu. Tērējiet mazāk nekā nopelniet. Ir cilvēki kuriem pieci lati šurp, pieci lati turp ir pie vienas vietas un viņi spēj priecāties neizdzerot piecu latu kokteili, bet noteikti prieku jums radīs naudas nopelnīšanas process, jo tas savā veidā ir kā uzslava jums. Kā arī ar naudu var citus cilvēkus paradīt priecīgākus.

Bet visa prieka, laimes un apmierinājuma saknē ir sevis mīlēšana. Mīli sevi un tev viss ies no rokas. Kusties, kārtīgi un pareizi ēd, rūpējies par veselību, labi izgulies, mīli tuvākos un cieni visus pārējos. Atrodi sev interesantu nodarbošanos un atrodi brīdi kad vari veltīt laiku tikai sev. Un tev nekādus padomus, pamācības nevajadzēs, jo tu jau pats par sevi būsi priecīgs un visi pārējie varēs gūt arī sev kādu prieciņu no tevis.

30 komentāri pie “Kā kļūt laimīgākam?”

 • himena
  13/11/2008 12:39

  Tieši tas man šodien bija vajadzīgs – krietna deva uzmundrinājuma!:)

 • mošķis
  13/11/2008 12:54

  uh! kas par rakstu, tieši to man vajadzēja! :)

 • marčiks
  13/11/2008 17:25

  Iedvesmojoši!:))

 • lauris
  13/11/2008 19:06

  Pārsteidzi.
  Es pat nezinu kā pateikt…
  Bet ja vismaz daļu tu ievēro pats, tad
  laime ir ap tevi kaut kur netālu.
  Man liels prieks.

 • sm72
  13/11/2008 20:03

  Signi, vai trenējies taisīt Brokam priekšvēlēšanas kampaņu uz pašvaldības vēlēšanām?:D Tas smieklu izsaucošais teikums, lai pasmaidītu atbilstoši rakstam:D

 • Krishjohn
  13/11/2008 21:07

  Jauks raksts. Gribēju jau šodien izlaist skrējienu, bet pēc raksta izlasīšanas pa taisno metos iekšā tupelēs un novicoju biku vairāk par 15 km =)

 • Dace
  14/11/2008 10:50

  Vienkārši un ideāli! :-)

 • andziks
  14/11/2008 17:27

  foršs raksts. arī tas mani iepriecina, liela daļa no punktiem man ir ok, kas liek vēl vairāk smaidīt.
  tikai vēl jāpiebilst, ka jāmāk kautkā turēties šajā pasaulē ar šo attieksmi, jo, kad esi tādā stāvoklī, ka signis apraksta, gadās ceļā pūpēži, kuri ņirdzīgi uzbāžas “ko spīdi?” “muļķīgi izskatās, ko smaidi?” un tad vajag izmantot nedaudz “jauko” metožu, izmest kautko tādu, lai pūpēdim atveras mute ablomā.

 • arta
  14/11/2008 23:06

  nē, nē, signi, grāmatas vispirms atdod man! pēc tam es atdošu tālāk bibliotēkai, apsolu!;)

 • Gunta
  19/11/2008 10:49

  Patika! pasmaidīju no rīta :)

 • Kaspars
  19/11/2008 19:37

  Es, diemžēl, bet nevaru iedomāties sevi izpildam vairākus no tiem punktiem. Par priekšpēdējo vispār izslēgts – bez ziņām dzīvot nevaru, tas man ir kā ēdiens, kas padara laimīgu. Tā ka katram vien tas ir atšķirīgi. Arī mūziku man nepatīk ne spēlēt, ne kspeciāli likt un klausīties. Jā, man patīk labi iemontēta mūzika filmā, bet tas arī viss. Pats no sevis varu ieteikt katru dienu izdarīt vismaz vienu lietu, kas liek tev DOMĀT, ka tas bija labi priekš tevis. Piemēram, izdzert glāzi sulas, vai noskriet 10 jūdzes. Ja smadzenes vismaz domās, ka tas bija labi un noderīgi, tad arī pašsajūta un veselība uzlabosies, kaut reāli fiziski tam nebūs bijis nekāds iemesls. Tas ir pārbaudīts, bet zinātniski nepierādīts fakts :) Smadzenes, kā nekā. Rūpēties par citiem – tur jau ir jāizaug…

 • Kaspars
  19/11/2008 19:39

  P.S. Skriešana sniegā ir 3x superīgāka par skriešanu pa asfaltu, visiem iesaku pamēģināt, kamēr vēl sniegs ir ;)

 • laumiic(:
  20/11/2008 01:20

  kad aiz loga krīt sniegs, es esmu laimīga :) un šķiet, ka visa pasaule ap mani un manī smaida :)

 • mošķis
  20/11/2008 12:38

  laumiic(:, kur sniegu redzi? :) es te nemaz nesapņoju, da i nekas patīkams te nava – ūdens, ūdens, un vēlreiz ūdens tik dažādos veidos :)

 • laumiic(:
  20/11/2008 12:44

  vakar bija, un aizvakar vakarā arī :) vakarrīt gandrīz autobusu nokavēju fočējot sniegu :) njā, bet šodien ir daudz ūdens. mani tas neuztrauc – gumijniki kājās un aidā caur peļķēm :D

 • sm72
  20/11/2008 17:27

  laumīc(: cik maz tomēr cilvēkam pilnai laimei vajag. Iegādājies sniega lielgabalu un dzīvo vienā laimē:)

 • mošķis
  20/11/2008 17:31

  laumiic(: tagad fotografē sniegu, lai būtu ko bērniem un mazbērniem parādīt – “tāds bija sniegs”

 • laumiic(:
  20/11/2008 17:54

  jā jā maz gan vajag :) neuztraucaties man ir daudz gan ainavu bildes ar sniegu, gan kur ar slēpēm, kā arī ir pagadījušās pāris ar to pašu sniega lielgabalu :D

 • mošķis
  21/11/2008 17:56

  arī mani aplaimojis sniedziņš un tā baigi fiksi sastrādāja nedarbus :) pēdējā mana treniņa aplī izdevās izmukt no lielās šmuces – sasniga tik daudz, cik vienu otru gadu vispār ir bijis :)

 • Kaspars
  24/11/2008 18:25

  mjā, nu jau ir par traku, tā vien izskatās, ka rīt skriet nebūs iespējams, un būs jāpacenšas lai sasniegtu manu plānu – 500KM vēl šogad :( kaut gan – ja nepūš stiprs vējš un nav pamatīgs putenis skriet var aŗī pa tik dziļu sniegu :) Kāds no VSK Noskrien vēl skrien ārā? :)

 • marčiks
  24/11/2008 18:34

  Es skrienu:)

 • mošķis
  24/11/2008 19:04

  arī es skrienu – tiesa, nav nepieciešams skriet pa kupenām, bet var izmantot parkus :) te labi tīra :)

 • marčiks
  25/11/2008 11:44

  Jā, Reņķa dārza aplis šorīt arī bija izšķūrēts un skriet pa gurkstošu sniedziņu ir vēl foršāk nekā bez tā:) Šobrīd Ventspilī snieg kā Ziemassvētkos:)Skaisti:)

 • lasītājs
  28/11/2008 22:25

  “Nomazgā traukus SIEVAS VIETĀ” — hahaha. 19. gadsimta domāšana. Kas tad ir tava vieta? Pie televizora ar aliņu un čipsiem? Trauki jāmazgā un māja jātīra ir gan vīram, gan sievai, gan bērniem (ja tādi ir).

 • Signis
  28/11/2008 23:36

  Arī 21. gadsimtā var nomazgāt kāda vietā. Ja vienu dienu viens, otru dienu otrs un trešo dienu bērni (ja tādi ir), tad ir dienas, kad var nomazgāt sievas vietā.

 • lasītājs
  29/11/2008 16:08

  Ā, skaidrs. Labi, ka ne tā, kā es sapratu.

 • IlzeZee
  16/03/2009 17:01

  …it kā pavisam vienkāršās lietas dažreiz var dot tik daudz… :) Jauks raksts.

 • Laura
  26/04/2010 12:34

  jā, labs :) iedvesmojoši.

 • OreMan
  26/04/2010 12:58

  Šito nebiju lasījis. Interesanti. Kaut kas no tā būs jārealizē. Laikam varētu kaut kādus augus uz balkona sākt audzēt, piemēram, lokus :)

 • Māris
  28/11/2010 10:31

  Ļoti feins raksts, Paldies!

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: