www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Kartupelis

11/02/2012 iekš kulinārijas novirze

Kad sešpadsmitā gadsimta otrā pusē Eiropa tika iepazīstināta ar kartupeļiem, tie tika uzskatīti par indīgiem un seksuāli stimulējošiem. Lielākoties katrs jauns pārtikas produkts no okeāna otras puses tika uztverts par tādu un franči tomātu sauca skaistā vārdā pommes d’amour vai mīlas ābolu. Bet mēs nevaram tā gadsimta eiropiešus vainot, jo gan kartupeļi, gan tomāti ir no nakteņu dzimtas. Tās bēdīgi slavenākais un arīdzan indīgākais pārstāvis ir beladonna vai melnā vilkoga. Pāris desmit ogu tiek galā ar pieaugušu cilvēku.

Te vajadzētu pieminēt, ka auga nosaukums cēlies no itāļu valodas bella donna un nozīmē „sirdsmīļā” vai „skaistā sieviete.” Tieši Romas imperatori ir slavenākie melnās vilkogas upuri. Bet auga nosaukums nav dēļ itāļu imperatoriem vai sievām, kas tos, iespējams, indēja. Beladonnas ogas satur atropīnu, ko mūsdienās izmanto acu zīlīšu palielināšanā, bet sešpadsmitā gadsimta itāļu sievietes to izmantoja kā kosmētiku ar seksuāla uzbudinājuma efektu.

Lai arī mūsdienu zinātne nespēj rast tam pierādījumus, vēsturē un daudzās kultūrās pārtikas produkti tiek izmantoti, lai liktu gribēt vai pēc kuru ēšanas bauda ir lielāka. Ir ēdieni, kuriem piemīt seksuāls noskaņojums un kuru celšana galdā gan gatavotājam, gan ēdājam liek aizdomāties tikai par vienu. Tāpat dažādu dzīvnieku ģenitāliju apēšana tiek uzskatīta par potences palielināšanas paņēmienu.

Lai arī otra puse ir jāmīl katru dienu, tomēr Valentīndiena liek sarosīties un censties izrādīt savas jūtas daudziem. Es nezinu nevienu vīrieti, kuram mīlestība ietu caur vēderu, bet esmu drošs, ka to var panākt ar sievieti. Es ieteikšu Valentīndienas vakariņas ēdienkarti, bet atgādinu, ka ne jau afrodiziaku pilnie ēdieni būs tie, kas liks kādam ar tevi nodoties gultas priekiem.

Uzkodas. Lai arī austeres tiek minētas, ka vienas no pirmajām seksuālu ēdienu sarakstā, es tajās nespēju saskatīt neko uzbudinošu. Mana Valentīndienas uzkoda būtu rukolas salāti ar karija mērcē ceptiem maziem vistas gabaliņiem. Asas garšvielas sasilda un uzbudina ķermeni, bet rukola jau senajiem grieķu filozofiem palīdzēja ar libido palielināšanu.

Pamatēdiens. Ja es būtu sieviete un man būtu noskatīts vīrietis, kurš galīgi neprotas, tad pamatēdiens būtu cepti buļļa pauti. Bet ja es būtu vīrietis, diez vai tajā saskatītu ko seksuālu. Safrāna rīsi ar moluskiem un pipariem būtu labāka izvēle. Tā kā vārda afrodiziaka radītāja Afrodīte ir cēlusies no jūras, tad lielākā tiesa jūras produkti var tikt galdā celti seksualitātes pacelšanas nolūkos. Savukārt Kleopatra savām vannām ir pievienojusi safrānu, lai padarītu sevi jūtīgāku. Mūsdienās safrāna dārgums to ieceļ īpašo produktu sarakstā un liek notrīcēt visām maņām.

Saldais. Es zinu precētu sievieti, kas tiramisu pat virsū neskatās, kur nu vēl šī saldā ēdiena sakarā domāt par gultu. Bet, lielākoties, tiramisu „pacel mani” nozīme, ieguldītā enerģija putojot, gaisīgais sastāvs, malks Marsalas vīna un pārkaisīta melnā šokolāde baudu sagādās.

2 komentāri pie “Kartupelis”

 • Ilze
  12/03/2012 11:42

  Signi,

  gribētu ar Jums sazināties, bet lapā neatradu e – pasta adresi. Vai varētu to uzzināt?

 • Artbag
  11/03/2021 22:10

  Šis ir viens stilīgs kartupelis ! :D

Atstāt komentāru

-