www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Kā sākt blogot?

10/06/2010 iekš vispārīgi

Drukāto presi izšķirstu vai lasu ļoti specifisku, TV ziņas redzu tikai gludinot drēbes. Visu ko man vajag, es dabūju citur. Internetā. Pie tam, ne jau neskaitāmajos portālos, bet blogos. Kāds jauns telefons iznācis, kurš politiķis ar kuru politiķi redzēts, receptes un dzīves gudrības. Vienīgi sporta ziņas apskatu ziņu lapās, jo nav vietēja bloga par sportu.

Bloga rakstītāji nav tikai skaistie, gudrie un tie kuriem radi ārzemēs. Blogus raksta datoriķi, mājsaimnieces, skolēni un pat žurnālisti. Blogu rakstīt nav nekāda augstākā matemātika un tas nav nekas ekskluzīvi. Pie tam – tikt pie sava bloga un kļūt par blogeri, var bez maksas. Tu vari būt pat bijis divnieku karalis sacerējumos un komatus liec uz random, tik un tā tu vari kļūt par blogeri. Bilžu blogeri. Citātu blogeri. Mūzikas blogeri.

Kā tikt pie sava bloga?

WordPress

Iespējams pati populārākā blogot sākšanas vieta. Te to var darīt pat tie, kuriem ir grūtības ar angļu valodas saprašanu, jo lielākā daļa šeit ir latviski. Trīs minūtes reģistrācijas process un tev būs pašam savs blogs, kurā tu varēsi likt bildes, tekstus, video un linkus uz savu draugu blogiem. WordPress pat piedāvā vienkāršu veidu kā mainīt sava bloga izskatu, pievienot dažādus moduļus un padarīt blogu līdzīgāku tev. Piemērs blogam – Dzeru alu blogs.

Gadījumā, ja tu tomēr gribu būt unikāls blogeris, tad WordPress iespējams uzstādīt pašam uz sava domēna, ar savu dizainu un iespējām. Arī tā nav nekāda aukstākā matemātika, bet tomēr dažus latus mēnesī maksās (8.70Ls/gadā + no 5Ls/mēn.). Šim risinājumam tev lieliski var palīdzēt puiši no Ambero vai raksti man.

Tumblr


Ja tu gribi dalīties ar saviem atradumiem internetā, grāmatās, filmās, tad Tumblr ir īstā vieta. Gluži tā pat kā WordPress, arī šeit vari rakstīt dzeju, pārpublicēt savus skolas laika sacerējumus vai ievietot bildes ar to kas tev mugurā katru dienu. Šeit viss ir tik pat vienkārši. Ieraksti savu epastu, izvēlies paroli, bloga niku un… blogo. Ir izveidota lapa ar 25 iemelsiem, kāpēc lai to darītu tieši ar Tumblr. Piemērs blogam – Sidraba.

Blogger


Google atkarīgajiem Blogger vai Blogspot ir īstais risinājums, jo šis bloga veidošanas rīks ir piesaistīts tavam Google kontam un rakstīt blogu var tā teikt – neatejot no kases. Pats gan šo blogošanas platformu neesmu izmantojis un mēģinājis. Nedaudz palasot rakstus par to kāpēc Blogger ir labāks nekā WordPress, noskaidroju, ka Blogger lietotāji sava bloga izskatu var mainīt daudz vienkāršāk. Pamēģinot blogot noteikti der, bet ja gribi kļūt par nopietnu blogotāju un nākotnē pats uzturēt savu blogu, tad WordPress ir piemērotāks. Piemērs blogam – Vineta ēd.

Twitter


Lai arī savā ziņā nav blogs, bet lakoniskiem un tiešiem cilvēkiem būs īstais veids kā izpausties. 140 simbolos ne katrs var pateikt ko nozīmīgu un lasīt vērtu. Šeit ir mazāk iespēju dažādiem vizuāliem izskaistinājumiem, bet ļoti vienkārši ir sekot citiem twiterotājiem un pirmajam uzzināt dažādus jaunumus un baumas. Bieži vien, interesantas diskusijas izvēršas kāda politiski aktīva raidījuma notikšanas vai mūsu sportistu sacensību laikā. Sajūta, it kā tu to skatītos daudz paziņu pulkā un visi smalki joko un apsmej notiekošo. Piemērs – Ilmārs Šlāpins

Blogu ir daudz un lielākā daļa nevajadzīgu. Pat pie mums. Ir lielie blogotāji, kas savā ziņā jau ieņēmuši nozīmīgas vietas Latvijas informācijas apmaiņā, piedalās konferencēs un māca studentus. Gudri izsakās un reklāmu devēji skatās viņu virzienā. Bet man pašam visinteresantāk ir lasīt tieši tādus vienkāršus – parasto cilvēku – blogus. Par dzīvi, par vienu noteiktu tēmu vai interesantu ideju. Starp citu, dažas intervijas ar lielajiem un ne tik lielajiem blogotājiem ir iespējams izlasīt šajā blogā interviju sadaļā.

Ja jau esmu aizskāris blogu tēmu, gribētu pastāstīt ne tikai par kulinārijas blogiem, kurus lasu, bet arī pat citiem vienkāršiem blogiem. Nu tādiem, kurus interesanti apmeklēt un noteikti var kalpot par pamudinājumu arī tev izveidot savu blogu.

Hofmaņa pasakas – Alda Hofmaņa blogs par viņa dzīvi Kanādā, strādāšanu restorānā, skatu uz Latvijā notiekošo no malas. Tagad gan Aldis ir jau atpakaļ un mēģina ārpus Latvijas saskatīto pārbaudīt pie mums. Interesanti viņa apraksti par glāzes krāna ūdens palūgšanu Rīgas krogos un restorānos. WordPress bezmaksas blogs.

Ķiršu ielas puikas – iespējams šie ir tie divnieku karaļi sacerējumos, jo viņu blogs ir – foto blogs ar tikai dažiem vārdiem. Īsti nezinu, bet izskatās, ka vairāki puiši dzīvo kopā un katru dienu nobildē kādu piedzīvoto situāciju. Dažreiz māksla vai performance, citreiz pikniks un, ja nu kāds ciemiņš gadās, tad bildē tiek arī tas. Tāda kā privātā Privātā dzīve. WordPress bezmaksas blogs.

Ekspotīcija – ceļotāju blogs. Populāru ceļotāju blogs, jo dēļ tā rakstīšanas ir pabijušu pat LR1 studijā. Pašlaik autoru pāris atrodas 100 dienu ceļojumā pa Dienvidameriku, bet tik un tā ik pa laikam parādās ļoti interesanti apraksti par redzēto un piedzīvoto. WordPress blogs savā domēnā.

Dzīves bākuguns – blogs par dzīvi, grāmatu lasīšanu un 101 lietu. Blogs lieliski var kalpot par kādas apņemšanās kontroles mehānismu. Ja tu pasaki kādam par savu apņemšanos, tad tai ir lielāka iespēja notikt. Blogger bezmaksas blogs.

15 komentāri pie “Kā sākt blogot?”

 • daGrevis
  10/06/2010 11:43

  Labs raksts! Cepums Tev! =)

 • karro
  10/06/2010 12:03

  yay – ” Tu vari būt pat bijis divnieku karalis sacerējumos un komatus liec uz random, tik un tā tu vari kļūt par blogeri.” viedi vārdi un apstiprinājums “на лицо!” :)

  bet rakstam ne vainas.

 • Ģirts
  10/06/2010 12:38

  Uzturu wordpress un citus blogus bez maksas! Raksti uz epastu!

 • Uldis
  10/06/2010 16:23

  Es vēl ieteiktu orb.lv- tur ļoti ātri (faktiski uzreiz) var dabūt gan lasītājus (citi orb.lv lietotāji (un tādu ir daudz)), gan publicitāti (nav problēmu tikt uz tvnet.lv pirmās lapas), gan daaaaaaudz komentārus (skat. iepriekšējās iekavas).
  Ja tas ir svarīgi, tad jācep blogs iekš orb.lv :)

 • Krist2ps
  10/06/2010 22:25

  Uldi, par orb.lv runājot – nesaprotu vienu – kādēļ viņiem vēl pie joda nav RSS pieejams? Dēļ tā viena iemesla dēļ pametu blogošanu tur.

  Bet jā. Raksts izcils. Viena lieta – varēji jau Sidrabas twitter kontu ar norādīt – twitter.com/sidraba – viņa jau ir diezgan labs čivinātājs tur :) Lai gan jā – blogo viņa vēl izcilāk. Bet tas nu tā.

 • Uldis
  11/06/2010 08:34

  Man liekas, ka RSS viņiem tur ir…. pats neesmu izmantojis, tāpēc nepateikšu :)

 • edGars
  11/06/2010 09:53

  Patiesi labs raksts!
  es un vēl daži noskrienieši ir SviestaCibas kopienas pārstāvji. Tur tā rakstīšana ir vairāk privātāka darīšana, mazāk uz masām.
  Lietoju Google Reader barotņu siles vietā. Liekas ērts un noderīgs.

 • Herta
  11/06/2010 11:10

  Ķiršu ielas puikas nepavisam nav divnieku karaļi sacerējumos :) – iknow :)

 • Krist2ps
  11/06/2010 11:38

  Uldi, nav gan tiešais RSS. Vienīgā lieta, kas tikai par to liecināja, ir plūsma uz Twitter kontu. Un tas nav viens un tas pats. Un vispār – baigais komericālistu kantoris…

 • Ilziite
  11/06/2010 12:47

  Paldies, noderīgi! Esmu jau šo to sākusi, bet kaut kā neiet uz priekšu, vajadzēja bik pa plauktiņiem salikt.. ;)

 • Krist2ps
  11/06/2010 13:17

  Ilzīt, gaidīsim tevi daiļā dzimuma blogotāju aprindās ;) Patīkami reizēm palasīt tik dikti atšķirīgo viedokli no visiem iPhone un citām gīku lietām ;)

 • Kni
  17/06/2010 22:43

  Šodien tiku izsaukta uz sarkanā paklāja.. par blogošanu darba laikā =) Bet lai nu kā tur arī nebūt, mana grafomānija izvilkusi mani no grūtsirdības un par to es manai “virtuvei” varu pateikt paldies.

  Un Tev, Signi, paldies par saistošiem rakstiem!

 • Inese
  30/06/2010 13:32

  Paldies par rakstu!

 • Dille
  02/07/2010 14:23

  Solipasolim.lv ir ļoti detalizēti par wordpress
  http://www.solipasolim.lv/lasit/202/

 • Dainis
  08/06/2011 11:47

  Patiešām fantastiski labs raksts – augstā žurnālistikas kvalitātē + saistoša valoda…
  + interesants saturs.

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: