www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Mērķis Valmieras maratonā izpildīts

01/10/2008 iekš sacensības, vsk noskrien

sm72.jpgJau otro reizi mūs iepriecina ar savu stāstījumu VSK Noskrien biedrs sm72, kurš šoreiz stāta par sajūtām skrienot Valmieras maratonu, kuru viņš, izpildot uzstādīto mērķi, veica 3:56:16. Ar šo rezultātu viņš ieņēma 23. vietu savā vecuma grupā. Priecājamies par viņa sasniegumu un izpildīto mērķi noskriet maratonu ātrāk kā četras stundas. Turpinājumā lasiet sm72 pieredzi Valmieras maratonā un beigās dažas bildes no maratona.

Tā kā es biju neapmierināts ar savu pirmo maratonu – Rīgas maratonu 2008, kuru biju plānojis noskriet ātrāk par 4 stundām (gandrīz pat ar Mošķi salīgu par to), tad pēc Rīgas maratona 2008 nekavējoties meklēju un atradu maratonu, kurā es tuvākā laikā savu „kauna traipu” varēt izdzēst. Tā kā dzimtene mani nelabprāt laiž ārpus LR robežām (cerams, ka pagaidām), tad izvēle krita uz Valmieras maratonu 2008, ko tā organizatori lepni sauc par Latvijas čempionātu. Protams, par laimi, vai arī par nelaimi es nezināju, ka Valmieras maratona trase ir tik kalnaina, tādēļ gatavojos Valmieras maratonam 2008 bez īpašiem „kreņķiem” pa Zemgales līdzenumiem pēc tās pašas kilometrāžas, ko piedāvāja Rīgas maratona 2008 organizatori.

Iebraucu Valmieras maratona 2008 rītā Valmierā samērā agri, stundu pirms starta, un iesildīšanos maratonam es iesāku šaujot divus zaķus uzreiz, respektīvi, uz trenažiera, pārbaudot savu kāju piemērotību dažādiem Aisic kompānijas modeļiem. Izrādās manas pēdas nav ideālas un man ieteica izvēlēties citus apavus, nekā tos, ar kuriem es plānoju pieveikt distanci. Taču, tā kā nedrīkstot maratonu skriet ar neiejātām kedām, tad paliku vien pie savām vecajām. Tā kā līdz startam bija palikušas kādas 20 minūtes, tad gāju vien ģērbties savās iemēģinātās drēbēs un uzpildīju munīciju ar piecām ogļhidrāta želeju porcijām, vienu porciju kofeīna, vienu pretsāpju tableti un apēdu vienu enerģijas batoniņu – tīri spēkam. Ak jā, pirms starta vēl izdzēru vienu porciju vielas, kas labāk šķeļ taukus skriešanas laikā.

img_8106.jpgTā kā maratonisti ar 17 km skrējējiem jau bija nostājušies uz starta, es ielīdu viņiem pa vidu un sāku ausīties, kad atskanēs starta šāviens. Tā kā Pikols man kompāniju iepriekšējā dienā atteica, nācās vien izvēlēties citu kolēģi – Mp3 atskaņotāju ar audiogrāmatu. Starp citu, gana laba lieta maratona laikā, jo tā Jūs vienmēr pagaidīs, ja piekusīsiet un nekad neatpaliks, jo tai no maratona ne silts ne augsts. Lai kā biju nozvērējies pārāk ātri neuzsākt distanci, atkal es sevi „apvedu ap stūri”, jo, pakļaujoties bara instinktam uzsāku distanci ar kādiem 12 km/h. Sākotnēji trase man likās diezgan veselīga – caur parciņu un pa ne visai lielām reljefa izmaiņām, taču tad es ieraudzīju „to”. Tas bija kalns ar tādu slīpumu, kurā pat kāpt ikdienas solī man nebūtu īpaša prieka. Ne velti esmu izvēlējies dzīvot Zemgales līdzenumos pie likteņupes – Lielupes. Manas aizdomas apstiprinājās, jo pēc kalna pievarēšanas parādījās sāpes labās kājas ikrā. Bet ar to Valmieras maratona 2008 organizatori nebija gana izpauduši savu nepatiku pret skrējējiem, jo piedāvāja netālu no apļa beigām vēl vienu reljefa brīnumu, kurš gan nebija tik garš, bet vēl stāvāks. Nesaprotu, kāpēc viņi sauc šo distanci par maratonu, nevis par skrējienu ar kalnā kāpšanas elementiem. Sāpes labās kājas ikrā pēc šī eksperimenta jau bija neizturamas, tādēļ nokodu ceturto daļu no pretsāpju tabletes, kuras garšas uzlabošanai un dzīves saldināšanai izdzēru vienu porciju ogļhidrātu želejas. Pirmo apli liekas biju veicis pārāk ātri, jo tas arī palika ātrākais mans aplis šajā maratonā. Nepatīkami biju pārsteigt, ka šajā maratonā dzirdināja tikai ar ūdeni, tādēļ lepojos ar sevi, ka biju paņēmis līdz ogļhidrātu želejas.

Otrajā aplī jau es atradu sev sava tempa kompāniju ar kuru jau varēja dažus vārdus pārmīt par dzīves vietu un par skriešanas prieku, taču diemžēl kompanjons skrēja tikai divus apļus un uzzinājis, ka es negatavojos finišēt pēc otrā apļa, pavadīja mani uz trešo apli ar neviltoti līdzjūtīgu skatu. Man par prieku pēc tam tas pats kompanjons mani uzmundrināja trešajā aplī, kas arī nav mazsvarīgi.

Pēc otrā apļa izlietoju vēl vienu ogļhidrātu želeja porciju un panācu vienu skrējēju, kura temps man likās pievilcīgs. Trešajā aplī sāku jau vērot skrējējus, kuriem bija aptrūkušās ogļhidrātu rezerves, jo diezgan strauji dažs labs sāka samazināt savu tempu. Trešajā aplī man garām paskrēja maratona līderis, kuru es centos uzmundrināt kā vien varēju, bet domāju, ka es nebiju oriģināls savās darbībās. Šajā aplī jau arī kalni man nekādas īpašās emocijas nespēja radīt, līdz ar to skrējiens iegāja kārtīgā rutīnā. Tādēļ ar prieku konstatēju, ka esmu bruņojies ar Mp3.

Pēc trešā apļa kārtējā ogļhidrāta želeja deva un maratona skrējiens varēja līgani turpināties, ja neskaita to, ka apļa sākumā gandrīz saminu divas kundzītes ar maziem bērniem, kurām tāds maratons īpašu ievērību nebaudīja.

Ceturtajā aplī saku just, ka pamazām temps man sāk zust, ko labi varēju kontrolēt ar savu Garminu, tādējādi centos atjaunojot tempu nepieciešamajā apmērā. Valmieras maratona trase ir interesanta ar to, ka dažās vietās par kārdinājumu ne tik godīgiem maratonistiem, kuri aizmirsuši par elektroniskajiem čipiem, trases reversa kustība saskaras, līdz ar to vari redzēt, kas tev skrien pa priekšu un kas nopakaļ. Tā skrienot uzmundrināju vienu maratonistu, kurš izrādījās „soģis”, ar kura gādību man kādu laiku jāskrien maratoni Latvijā. Viņš gan izlikās, ka nemana manu uzmundrinājumu. Vispār tā ir tāda interesanta lieta, ka skrienot maratonu, esi gatavs uzmundrināt jebkuru citu skrējēju, neņemot vērā savu personisko attieksmi pret to. Ceturtajā aplī jau nācās uzmundrināt jau daudzus „maratona soļotājus”. Pamazām man sāka apdzīt arī daži maratonisti, kuru rezultāts bija ātrāks par 3 stundām, jo ceturto apli pabeidzu ar kopējo laiku ap 3 stundām 3 minūtēm. Līdz ar to nodomāju, ka 8,5 kilometrus nu gan pa 55 minūtēm es paveikšu, ja nenomiršu.

img_8307.jpgUzsākot piekto apli nedaudz ar nodomu pietaupīju pēdējo ogļhidrāta želeju uz nedaudz vēlāku laiku. Te izpaudās mans taupīgums kā jau žurkai pēc horoskopa gada. Bet laikam šāda izvēle bija pamatota, ja jau distanci spēju pabeigt. Piektajā aplī sāku apdzīt tos, kuri bija vēl lielāki karstgalvji maratona sākumā kā es. Bet piektā apļa vidū mani panāca puisis, kurš izskatījās diezgan svaigs. Tādēļ pajautāju, kādi šim mērķi un vienojāmies, ka mērķis mums viens – pabeigt distanci ātrāk par 4 stundām. Tādēļ arī viens otru centāmies uzmundrināt. Tā mēs viens otru uzmundrinājām, līdz ko līdz finišam bija palicis pēdējais „Golgāta ceļš”, tas ir stāvais kalns, kurā es vēl varēju uztipināt, bet kompanjons jau varēja tikai uziet tādā kā pastaigu solī. Pārņemts ar savu vēlmi ieskriet 4 stundās, es turpināju skrējienu pretī mērķim divvientulībā ar savu mērķi. Bez tam, ieraugot finiša vietu, man pat bija saglabājušās enerģijas atliekas, lai nedaudz pasprintotu. Cepuri nost maratona organizatoriem, ka pēc distances bija skrējējiem sagatavojuši banānus, cik lien iekšā, jo esmu dzirdējis, ka ātra ogļhidrātu atjaunošana organismā pēc maratona esot ļoti svarīga. Pieēdos banānus tā, ka neaizgāju uz brīvpusdienām, kuras bija sarūpētas visiem maratona veicējiem, tādēļ nevaru Jums pastāstīt par to kvalitāti. Arī mans kompanjons laimīgi atguvās no kalna un paspēja ieskriet 4 stundās. Līdz ar to šā gada mērķi esmu izpildījis, jo ieskrēju 4 stundās, tādēļ atliek man uzstādīt sev jaunus maratonmērķus nākošajam gadam.

Novēlu arī Jums sasniegt savus maratonmērķus un uzstādīt tos prātīgi, lai izjustu sasniegšanas prieku.

p9250021sized.jpgp9250024sized.jpgp9250035sized.jpgp9250069sized.jpgp9250098sized.jpgp9250142sized.jpg

71 komentāri pie “Mērķis Valmieras maratonā izpildīts”

 • sanitux
  04/10/2008 16:48

  Viņiem tie klienti vienu laiku bija tik daudz, ka tādus, kas trenējās savam priekam, nemaz negribēja ņemt.
  Tur brauc visi profesionālie sportisti pārbaudīties.

 • mošķis
  04/10/2008 19:50

  “sava prieka” profesionāļi :)

 • ansis
  04/10/2008 20:46

  hi!!! paldies, Tev sm72, par to, ka paliidzeeji man piektajaa aplii!! mans meerkjis bij atrast veel kaadu, tapeec panaacu Tevi, lai ir, kas mani velk, jo divataa beigaas tomeer vieglaak skriet ;)!! un veel, ja abiem meerkjis viens , tad nu vispaar!
  Manc laiks bija 3:57:05 un paagaajushaa gada laiku apsteidzu par apm 45min!!es par to prieciigs:D!!
  un Mans meerkjis naakamgad ir ieskriet vismaz 3:30:00 (jaacer, ka izdosies :) )

  Lai veicaas Tev!!!!!

 • mošķis
  04/10/2008 20:49

  Ansi! Kā Tu mūs te atradi? :) Apsveicu ar panākumu! :)

 • ansis
  04/10/2008 21:26

  ha, es pats laaga nezinu:D, vnk kkaa laikam googlee mekleeju kko par maratonu, un “Tu re ko” uzodu!!!

  paldies;)

 • mošķis
  04/10/2008 21:32

  Nu tad esi aicināts mūsu pulciņā! Ja ir vēlme iestāties mūsu pulciņā (VSK Noskrien), tad reģistrējies šeit: http://www.noskrien.lv :)

 • sm72
  04/10/2008 22:20

  Sveiks ansi. Es arī esmu Tev pateicību parādā, jo mūsu kopējais mērķis pēdējos kilometros mūs spārnoja:) Par tiem 3.30 nezinu, bet 3.spotrta klasi, t.i. 3:40 domāju, ka vajadzētu pārvarēt nākošajā gadā:) Bet, ja mums nāksies veilreiz ēst “raganu zapti” pēdējos kilometros ejot uz rezultātu 3:30, noteikti centīšos Tevi atbalstīt cik spēšu:)

 • mošķis
  05/10/2008 12:15

  sm72, “raganu zapte” – tas ir kaut kas labs :)) gribot negribot būs jāievieš personīgā kluba terminu vārdnīca :)

 • sm72
  05/10/2008 14:09

  Mošķi, bet kā Tev liekas pēc konteksta?:)

 • mošķis
  05/10/2008 14:18

  man liekas visādi :) ja skriešu Valmierā – un vispār uz nākamo maratonu, gatavošos jebkādiem šādiem pārbaudījumiem :)

 • Aivars
  05/10/2008 23:41

  Es arī kaut kā nejauši iemaldījos un ar lielu interesi izlasīju visu te rakstīto. Meklēju, kur var Ozolnieku pusmaratonam pieteikties…
  Es arī skrēju Valmierā. Pāris dienas pirms tā uzzināju, ka būs kaut kas pa vidu starp klasisko maratonu un satelītskrējienu un pieteicos 17km. Taču tas tomēr bija stipri par maz, jo nejutu nogurumu nevienā brīdī…
  Es vizuāli atceros sm72 no šī gada Kuldīgas pusmaratona. Tur viņš arī ar savu MP3 vairākkārt mani apsteidza.:) Tāpēc, uzzinot, ka viņš ir pieveicis maratonu 4 stundās, esmu nolēmis nākamgad tomēr no pusmaratoniem mēģināt pāriet uz maratonu un mēģināt pieveikt savu pirmo klasisko…
  Iepazīstoties ar visu šeit sarakstīto, saprotu, ka man visvairāk pietrūkst teorētiskās sagatavotības, jo līdz šim esmu skrējis pats savā nodabā tikai savam priekam un arī sacensībās esmu sācis piedalīties tikai šogad – Rīgas un Kuldīgas pusmaratonos un tikko arī Valmierā. Meklēšu literatūru un šādu te pieredzes izklāstu, jo man likās ļoti vērtīgi tas, ko šovakar nejauši atradu šajā blogā. Paldies visiem!

 • Signis
  06/10/2008 09:15

  Paldies Aivar par labajiem vārdiem un veiksmi tev tavos skrējienos. Centīšos turpmāk vēl vairāk rakstīt par izlasīto skriešanas sakarā.

 • Krishjohn
  06/10/2008 13:38

  Prieks par tevi Sm72.
  Esmu dzirdējis, ka eksistē maratona grāmata Latvijā, kur tiek pierakstīti visi varoņi, kas spējuši pieveikt pilno maratonu. Taka tur ar vajadzētu tavam vārdam paspīdēt =)
  Njā.. žēl, ka pats nevarēju tikt uz Valmieru, bet viss kas notiek, notiek uz labu..
  Starpcitu, bildēs izskatās, ka līst.. Kā ar kurpēm un zeķēm..? Nesaslapa un nebija sajūta, ka skrien ar enkuriem botās..?

 • Aivars
  06/10/2008 14:52

  Ļoti precīzs apzīmējums – skriet kā ar enkuriem botās! Valmierā otrajā aplī sāka līt un aptuveni minūtes desmit gāza kā no spaiņa- bija arī stipras vēja brāzmas. Pēc tam lija vienmērīgāk, bet tad jau bija vienalga, jo viss, kas vien varēja būt slapjš, jau bija slapjš.
  Vēl vienu lietu es Valmierā atklāju- sākumā nevarēju saprast, kāpēc tas lietus ir tik sāļš, bet tad pieleca, ka tie taču ir sviedri, ko lietus no sejas noskalo…:)

 • pikols
  06/10/2008 18:24

  Par maratona grāmatu jāsaka diemžēl tas ir vēl atrodams http://www.maratons.lv, tā ir leģendārā Akerberga mājas lapa, starp citu Kuldīga bija viņa in memorium, iesaku papētīt jo satur milzum daudz noderīgas informācijas,viņš bija arī pasaulē atzīts statistiķis, jo to lapu jau kaut kad aizvērs jo neviens jau nemaksā par viņas uzturēšanu, bet galvenais, ka ir pārtrūkusi statistikas vākšana, būtu vērts padomāt vai kādu tas neineresē.

 • mošķis
  06/10/2008 18:54

  pareizā adrese ir : http://www.marathon.lv/

 • pikols
  06/10/2008 21:21

  vainigs, nepaskatijos

 • sm72
  06/10/2008 21:54

  Lai gan manas kedas nokritizēja speciālisti (Asics DS Racer VII) sakot, ka tām ir jēgas, ja skrien zem 3 stundām, man liekas, ka tieši šo kedu vieglums (203 g) mani pasargāja no sajūtas- enkuri uz kājām:) Tā pat zeķes man bija mazākā apjomā, kā modernas sieviešu bikini bikšeles:)

 • Edgars
  09/10/2008 12:09

  Labs raksts un labs pasākums, kas izdevies. Tiešām – cepuri nost jebkura maratona pieveicēja priekšā. Ceru pats nākamgad tam pulciņam pievienoties. Bet šogad vēl jānoskrien pusīte ACG distances, dubļi tomēr vairāk pavelk.
  Interesanti komentāri. Par treniņiem, atjaunošanos, dzeršanu.. Man tā ir ķīniešu ābece – dzeru, cik gribu, skrienu cik gribu. Arī pēc dzeršanas, lai to zarazu izdzītu ārā. Nez, ko saka pro, ja atzīstos, ka šoruden gandrīz katru vīkendu ir vismaz 10 stundu mači (piedzīvojumu sports sirdī). It kā vājumu nejūtu līdz šim. Ēdu gaļu un un rīsus un spēks atgriežas. Bet galējībās arī zinu, ka nedrīkst ieslīgt – šogad mans komandas biedrs tikai nedēļu pēc 24h mačiem ņēma un notipināja Nordea pilno distanci. Izdzīvoja :)
  Kas zina, varbūt kādreiz tiekamies distancē!

 • sanitux
  09/10/2008 17:58

  Nu jā… Pēc garajiem treniņiem ir vajadzīga atjaunošanās. Itsevišķi pēc maratonu skriešanas, piedzīvojumu mačiem. Un atjaunošanās pēc tādiem pasākumiem nav nedēļa vai divas, tas var būt mēnesis un vairāk. Protams, viss atkarīgs kādā tempā tas viss ir veikts.

  Edgar, tā dzīvo lielākā daļa aktīva dzīvesveida piekritēji. Ja Tu to lietu gribētu darīt profesionāli, tad attieksme būtu cita utt. ;)

  Veiksmi visiem! :)

  Turpinam dalīties pieredzē.

 • Veselības skrējiens | 42,195 kilometri
  29/01/2009 11:36

  […] mūsu biedri piedalījās Kuldīgas pusmaratonā, Tallinas pusmaratonā, Viļņas maratonā, Valmieras maratonā un Ozolnieku pusmaratonā. Tā pat arī „Skrien! Par Latviju”, Nike Rīgas izaicinājuma […]

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: