www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Iemesli veģetārismam

30/06/2008 iekš ēst gatavošana

zakis-un-abols.jpg„Ja tu bērnam iedosi paspēlēties ar ābolu un trusīti, un viņš apēdīs trusi un spēlēsies ar ābolu, tad es tev nopirkšu jaunu auto.” Jums varētu būt līdzīgi ar ceļa malā atrastām zemenēm un neceptu vistu. Pats par veģetārieti kļuvu nejaušības dēļ, bet ja jums nav motivācijas, vai ne mazākās saprašanas par to, kas tad mainīsies, tad iepazīstaties ar šiem dažiem iemesliem.

Cilvēciskais faktors.

Mūsu planēta skaitās pārapdzīvota, bet galvenais iemesls tam ir tas, ka viena gaļas ēdāja ēstgribas  apmierināšanai nepieciešamā zemes platība varētu dot pārtiku divdesmit veģetāriešiem. Ja iepriekš minēto pētījumu pagriež citā virzienā, tad 10% no amerikāņiem neēdot gaļu no ietaupītās labības varētu pabarot cilvēku skaitu, kas būtu līdzvērtīgs ar Lielbritānijas iedzīvotāju skaitu. Un tie ir 60 miljoni. Katru gadu Lielbritānijā no mājlopu barošanai iztērētiem graudiem varētu pabarot 250 miljonus cilvēkus. Ņemt vērā, ka katru gadu no bada nomirst ap 15 miljoniem.

Tava veselība.

Neēdot gaļu tu ilgāk dzīvosi. Dievs esot sirdstrieku ieviesis, lai sodītu tos, kas ēd viņa mazos draugus. Dzīvnieku gaļa ir pilna ar antibiotikām, hormoniem, toksīniem, kas rodas no stresa, un pesticīdiem. Zivis, savukārt, ar smagajiem metāliem un citu piesārņojumu, kas nācis no tām pašām fermām. Veģetāriešiem ir zemāks asinsspiediens un holesterīna daudzums asinīs. Dažādi procenti norāda uz to ka veģetārieši uzņem vairāk vitamīnus, samazina risku saslimšanai ar vēzi. Ķīnieši (pārsvarā veģetārieši) uzņem par 20 procentiem vairāk kalorijas, bet amerikāņi ir par 20% resnāki. Veģetārs uzturs jau pats par sevi ir daudz veselīgāks, jo noliec siltā dienā uz palodzes gaļas gabalu un sauju pupiņas. Pupiņas pēc nedēļas vēl varēsi izcept.

Dzīvnieku tiesības.

Pie mums visiem ir slikti, viss tik dārgs un mazas pensijas. Bet mēs varam atļauties ēst gaļu, ko diemžēl lielākā daļa pasaules nevar, nemaz nerunājot par to ka nevēlami mazie gailēni tiek sūtīti uz gāzes kamerām (jo nespēj dēt) un to māsas uz būriem, kur nekad nevarēs pakustināt spārnus, vai pat nostāties uz savām kājām, jo viņas tur būs tik daudz vienuviet. Cūkas tiek turētas tādos aplokos, kur dzīves laika nekad nav spējusi apgriezties otrādi. Un tavi dabīgās ādas apavi tiek ražota no divu nedēļu vecu telēnu ādas.

Zemes izmantošana.

Vai jūs zināt cik tonnas kartupeļus no viena hektāra var iegūt? 22 tonnas. Latvijā drusku mazāk, bet daži kartupeļu audzētāji no hektāra novāc ap divdesmit tonnām. Bet lai pabarotu, izganītu un iegūtu 185 kilogramus liellopa gaļas ir vajadzīgs tas pats hektārs. Daži pat esot aprēķinājuši, ka 90% lauksaimniecības zemes tiek izmantotas tieši mājlopu audzēšanas biznesos un plaši aprunātie Amazones meži tiek izcirsti tieši šī paša iemesla dēļ.

Gaiss.

Gaļas ražošana baigi piesārņo gaisu. Ja visi amerikāņi neēstu gaļu, tad tas būtu līdzvērtīgs piesārņojuma daudzuma samazinājums, kā visu automašīnu atstāšana garāžās. Nemaz negribu piebilst, kādu daudzumu piesārņojuma rada pesticīdu nokļūšana gaisā un ūdenī. Jūs teiksiet, ka lai izaudzētu kāpostus un pupas arī tiek izmantoti pesticīdi? Nešaubos, bet ņemiet vērā, ka lielāka daļa no tiem tiek audzēti, lai pabarotu mājlopus.

Ūdens.

Anglijas mājlopi katru gadu „saražo” 200 miljonus tonnu vircas (paši saprotiet kādā veidā tā rodas), kas visticamāk tiešā veidā nonāk upēs, jūrās un okeānos. Lai saražotu 5 kilogramus steika, vajadzīgs līdzvērtīgs ūdens daudzums vienas mājsaimniecības gada patēriņam.

Efektivitāte.

Lai iegūtu vienu kaloriju no gaļas, ir nepieciešamas 60  kalorijas enerģijas, savukārt no graudiem un pākšaugiem katras divdesmit kalorijas tiek iegūtas no vienas. Nedaudz matemātikas un Centis teiktu, ka veģetāra uztura ražošana ir 1200 reizes efektīgāka. Liellopi izmanto tikai 6% no uzņemtām barības vielām lai palielinātu savu masu un no tās varētu iegūt gaļu. Pārējais aiziet vielmaiņas uzturēšanai, siltumam vai pa otru galu ārā. Interesanti ir, ka viena gaļas ēdāju ģimene no četrām personām apēd gaļu, kuras ražošanai iztērēta degviela, ar kuru varētu nodrošināt auto uz pusgadu.

6 komentāri pie “Iemesli veģetārismam”

  • Kaspars
    30/06/2008 13:25

    Apbrīnoju, Latvijā takš ir tik grūti būt veģetārietim, itsevišķi tumšajā ziemas periodā.

    Veikala gaļa ir tikpat kaitīga veslīgai kā veikala dārzeņi. Takš visu apstrādā ar ķimikālijām mūsdienās :)

  • Signis
    30/06/2008 13:31

    Nu cik es saprotu, tad gaļa ir divreiz kaitiiga. Vienreiz no kaitīgiem dārzeņiem un otro reizi no visiem hormoniem, stresiem un antibiotikām. Un pa ziemu jau nav tik traki, pupas vari saaudzēt vasarā visam gadam.

  • 0__0
    30/06/2008 14:17

    Man liekas, ka tas ir vairāk tāds mīts, ka Latvijas ziemās veģetariešiem ir grūti – ir taču vēl rīsi, griķi, lēcas un citi graudaugi, kartupeļi utt. Protams, ziemā ar svaigiem salātiem ir švakāk nekā vasarā, bet, manuprtāt, daudzie bezgaļīga dzīvesveida plusi to atsver.

  • Elita
    29/08/2008 09:17

    pati nu jau vairāk kā 2 gadus esmu veģetāriete un varu teikt, ka jūtos lieliski!!! No gaļas un zivīm atteikties it nemaz nebija grūti, drīzāk apkārtējiem bija grūtāk šo faktu pieņemt. Pēc kāda laika arī pārstāju ēst olas – tas gan bija nedaudz sarežģītāk. Nākotnē domāju pārstāt arī lietot piena produktus. Pēc 3 pavadītiem mēnešiem Kalifornijā, sapratu, ka tas nav neiespējami! ēdienu izvēle ir tik liela, ka īstenībā nav nepieciešamība pēc piena produktiem -augļi, dārzeņi, rieksti – viss taču mums ir! Tiesa – Latvijā nav tik vienkārši, jo reāli pa rudens beigām, ziemu un pavasari nekas dārza neaug un tomēr, ja ir motivācija, tad izeju atrast var vienmēr!

  • Signis
    02/09/2008 19:39

    Raksts pārpublicēts TVNET un bez pareizas atsauces.

  • 0__0
    04/09/2008 01:03

Atstāt komentāru

-