www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Food Revolution

01/04/2010 iekš filmas, kulinārijas novirze

Amerika ir laimīgākā valsts uz pasaules. Amerika arī ir resnākā valsts uz pasaules. Tieši tās pavalstnieku resnuma ziņā. Jā, jā neskati vīru no cepures. Filmas rāda pavisam citu Ameriku – slaidas, žilbinoši baltiem zobiem skaistules. Džeki, kuri vienatnē tiek galā ar pretinieku armiju. Es nekad neesmu bijis Amerikā un tās iedzīvotājus nezinu, bet dzīvojot Ķelnē un brīvdienas pavadot pilsētas centrā, nešaubīgi varēja pateikt kura tūristu grupa ir no Amerikas – resni un skaļi.

Skolas laikā, vajadzēja dežūrēt skolas virtuvē. No vienas puses superīgi – nav uz stundām jāiet, bet man patika mācīties (ja vien negāja runa par vācu valodu). Neko daudz jau tādiem skolēniem-dežurantiem neuzticēja. Šķīvjus salikt, maizi sagriezt, traukus novākt un pašās beigās krēslus sacelt uz galdiem, lai var ēdamzāli izmazgāt. Bet manā skolā kartupeļu biezputru gatavoja no īstiem kartupeļiem. No paša rīta, visas virtuves darbinieces, sasēdušās aplītī, cītīgi mizoja kartupeļus.

Amerikā ir kartupeļu granulas. Samaisa ar ūdeni un sanāk kartupeļu biezputra. Tas esot skolu pavāru labākais draugs, un viņi ļoti cer, ka tās granulas esot no kartupeļiem. Vismaz galvenā sastāvdaļa ir kartupelis. Un olu kultenis maisiņā. Skolā pusdienās vistas gabaliņi un iepriekšējā vakarā mājās vakariņās bija tas pats. Laipni lūdzam Amerikā.

Un runa nav tikai par resniem cilvēkiem, runa ir par to, ka vairāk cilvēku mirst, nevis no kariem, bada, zemestrīcēm vai terora aktiem, vai visa tā kopā, bet no tā, ka nepareizi ēd. No tā ka, nepareiza ēšana izraisa viņu pašu ķermenī gandrīz neatgriezenisku reakciju, kas beigās noved pie pāragras nāves. Dažādas slimības, anomālijas, no kā cilvēks beidz savu dzīvi. Un tā nav tikai Amerikas problēma.

Džeimijs Olivers Amerikā taisa nebijušu ēšanas šovu. Viņš ir aizbraucis uz Amerikas pilsētu, ar pašiem sliktākiem ēšanas paradumiem, dēļ kuriem iestājas smagas saslimšanas vai nāve (valdības statistikas dati). Un centīsies šo pilsētu glābt, uzņemdams par to visu seriālu – Jamie Oliver’s Food Revolution. Amerikāņi taču ir traki uz seriāliem.

Interesants bija viens no viņa eksperimentiem. Anglijā tas viņam vienmēr izdodas. Broilerim nogriež visu ko parasti pārdod veikalā – fileju, spārniņus, kājas. Paliek tikai skelets un āda. To visu samaļ, izberž caur sietu, pievieno miltus, mākslīgās garšas veidotājus un sataisa smukas kotletītes – chicken nuggets. Bērni vemstījās redzot tos kaulus un ādas, novērsās to visu maļot, bet piedāvājot viņiem ēst sanākušo brīnumu, neatteicās neviens. Eksperiments izgāzās. Laipni lūdzam Amerikā vēlreiz.

Man pašam mājās bērni neēd sīpolus un ķiplokus. Man nav nemazākās jausmas kā to mainīt. Un no McDonalda nekad neatsakās. Tas gan būtu manos spēkos. Tā kā sākšu ēšanas revolūciju  un vēl vairāk gatavošu mājās. No svaigiem produktiem. Dari arī tu tā. Ilgāk dzīvosi.

6 komentāri pie “Food Revolution”

 • Andris
  01/04/2010 14:51

  Latvija jau arī nav tālu no tā. Piemēram, Balticovo nesen uzsāka omlešu masas eksportu (http://db.lv/r/322-razosana/219261-balticovo-sak-omlesu-masas-eksportu). Tās nav gluži kartupeļu granulas, bet nekas labs tas arī nav, ja tonnām tirgo omlešu masu.

  Brālēns ir ļoti aizrāvies ar Jamie Oliver veco šovu skatīšanos un gatavo viņa receptes, jāsaka, ka viņa gatavotais man garšo daudz labāk nekā ēdiens lielā daļā manis apmeklēto restorānu :) Redzēs, kā viņam izdosies šis eksperiments Amerikā, būs jāskatās.

  Runājot par sīpoliem, man tie ļoti garšo, tomēr pēc tam ir diezgan smaga sajūta vēderā un, protams, slikta elpa nākamajā vienā līdz pusotrā dienā, tāpēc cenšos no viņiem atturēties :)

 • Karīna
  01/04/2010 21:42

  Mazs cinīts gāž lielu vezumu :)
  Arī es cītīgi sekoju viņa gaitām un vēl vairāk viņa receptēm.
  Turēsim par puiku īkšķus, gatavosim vairāk mājās un domāsim līdz ko ēdam un ko dodam ēst saviem bērniem :)

  P.S. Mans bērns arī neēd nedz sīpolus, nedz ķiplokus, bet pēc reizes, kad MC Donaldā tika apēsts burgers ar sīpola riņķi vidū, sapratu, ka tas ir tikai viņa galvā, kas nozīmē, ka šo neēšanu varu noteikti mainīt un to arī mēģinu darīt… piemēram ķiploku iemānu ar apceptas melnās maizītes šķēlītēm :)

 • via
  07/04/2010 10:02

  pēc idejas (Ajūrvēdas) sīpolus un ķiplokus nemaz neesot labi ēst – vairojot sliktu enerģiju.
  tā kā varbūt tie bērni zina ko dara :)

 • Kni
  12/04/2010 16:00

  Kas attiecas uz Džeimija gaitām, esmu redzējusi arī es šo to no viņa. Vislabāk man patika gājiens uz skolu, kurš viņš bija paņēmis līdzi dārzeņus.
  Vieta: sākumskola
  Dalībnieki: skolēni līdz 10 gadu vecumam (apmēram)

  Džeimijs ņēma no groza laukā dārzeņus un rādīja bērniem, bet tiem savukārt bija jāstāsta, kas tas par dārzeni. Nemaz nebrīnījos, ka neviens pareizi atbildēt nespēja pat tad, kad gaisā tika pacelti tomāti.

  Maza atkāpe.
  Manas bijušās priekšnieces māsa (vecums ap 20) Dānijā izgāja sagatavošanas kursu pirms došanās brīvprātīgo darbā uz Āfriku. Meitene nekādu dārzu darbu darītāja nav, taču šajās apmācībās tieši viņa kļuva par dārziņa pārraudzītāju tāpēc vien, ka viņa zināja, kā izskatās kartupeļi, dilles, sīpoli utt. Redz, nav jābrauc uz Ameriku.

  Par Ajūrvēdu runājot (tas tā kā Via).. man šķiet, mums ir pēdējais laiks pievērsties saviem platuma grādiem un lietot to, ko mūsu platuma grādi sniedz. Ne nu mēs Indija dzimuši, ne nu kā. Šeit varu minēt kādu stāstu, kad eiropietis Ķīnā nokļuva un saslima. Cerēja, ka nu tik tiks ārstēts pēc ķīniešu metodēm, BET notika lielais izbrīns. Ķīnieši šim deva parastās eiropiešu zāles. Jautājums: KĀPĒC? Redz, ķīnieša atbilde pavisam vienkārša – ar kādām zālēm esi uzaudzis, ar tādām jāārstējas. Mūsējās Tev nepalīdzēs.

 • Arno
  07/05/2010 09:59

  Tikpat svarīgi, kā nepareiza ēšana ir produkta izcelsme un visa tā “ķīmija”, kas audzēšanā un apstrādē izmantota. Te vajadzēt paturēt prātā to, ka “food is a weapon” un to, ka farmācijas un pārtikas giganti strādā viena otru papildinot. Filmu par tām lietām ir daudz.
  Food, Inc. (2008)
  http://arnoskatas.wordpress.com/2009/11/13/food-inc-2008/
  The World According to Monsanto
  http://www.tautasforums.lv/?p=163

 • Iedvesmo vīrietis: Jamie Oliver « kni virtuve
  30/04/2011 20:16

  […] ka vēderi pilni un vakariņas bija gardas! Par Jamie Oliver Food Revolution lieliski uzrakstījis Signis.   Komentēt LikeBe the first to like this […]

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: