www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

El Segundo

15/11/2012 iekš vispārīgi

Iedomājies Mežciemu. Pa gājēju celiņu gar Šmerļa mežu rīta agrumā skrien skrējēji. Austot gaismai sabiedriskais transports no blakus rajoniem atved slimnīcas kompleksa personālu un Gaiļezera ielas Supernetto atrodas smalkmaizīšu tirgotava. Skolēni dodas uz skolu, pieaugušie uz pilsētas offisiem un pusdienu laikā ielās parādās jaunās māmiņas ar ratiem. Motormuzeju pēc stundām apmeklē skolēnu autobusi un vakarā pārtikas veikalos veidojas garas rindas. Iestājoties tumsai, Mežciems aizmieg, vien reti jauniešu bariņi un ēdienu piegādes no tirdzniecības centra Alfa.

Un tagad iedomājies vēlreiz. Pa gājēju celiņu gar Šmerļa mežu rīta agrumā skrien skrējēji un pasveicina pretim skrienošos. Gar malām kilometru atzīmes, norādes kur ir īsā, garā, meža trase un pusceļā dzeramā ūdens krāns. Sabiedriskais transports no blakus rajoniem atved slimnīcas kompleksa personālu un Mežciema Autobuss bez maksas no rīta, pusdienu laikā un vakarā kursē apkārt Mežciemam, apstājoties pie būtiskiem darba devējiem, iestādēm un restorāniem. Ejot pa Gaiļezera ielu var redzēt kā maiznīca jau tirgo svaigu maizi, kafijas un tējas bodē var dabūt rīta devu līdzņemšanai, un brokastošanas vietās parādās pirmie apmeklētāji. Tas pats Mežciema Autobuss un skolu nogādā skolēnu, uz pilsētas sabiedriskā transporta pieturām pieaugušos. Starp rīta riņķošanu un pusdienu laika riņķošanas grupa pansionāta iemītnieki tiek aizvesti iepirkties uz Alfu vai Brīvdabas muzeju.

Pa Hipokrāta ielu jābrauc uzmanīgi, jo tur atrodas ne tikai bērnudārzs, latviešu un krievu skola, slimnīca un pansionāts, bet arī Mežciema policijas departaments, ielas malā laistās ugunsdzēsēju mašīna, kā arī pusdienu laikā var redzēt kā Mežciema mērs kājām dodas ēst. Labs, bet dārgs restorāns ir pie SKY lielveikala, bet lielākoties restorāni, kurā pusdieno vietējie, ir izvietoti gar ezeru. Dažiem pat ir skaistas terases un rodas sajūta, ka esi piknikā. Tur pat ezera krastā ir izveidots parks ar bērnu spēļu laukumiem, basketbola groziem, futbola laukumu un estrādi. Tur apkārtnes skolas bieži vien rīko skolēnu svētku koncertus un jebkurš var tos klausīties. Pusdienu laikā atsāk kursēt Mežciema autobuss un ar to pat var aizbraukt pusdienās līdz Alfas McDonaldam, ja rodas tāda nepieciešamība.

Vakaros Gaiļezera ielas promenādē iedegas gaismas un tie kuriem labāk patīk mājās gatavot vai pasūtīt ēdienu no restorāna un ēst skatoties Neprāta cenu, pēc vakariņām izved viens otru pastaigāties – sevi parādīt un uz citiem paskatīties. Jaunieši gan pārsvarā dodas uz trases malā spilgti izgaismoto skeitparku un tur esošo krogu. Alu gan tur dabūt nevar, bet var kolu un virtuļus, skan mūzika, dažreiz vietējie pinkaiņi uzspēlē pankroku. Ceturtdienās gan gaisma tiek izslēgta un uz lielā ekrāna tiek rādītas filmas vai koncertu ieraksti. Tie kam nepatīk drūzmēties, pasākumu var vērot no savas automašīnas. Tāpat pie estrādes esošos sporta laukumos notiek lokālie mači. Mežciems viss sanāk skatīties, kad futbolu savā starp spēlē Mežciema Gaiļi un Juglas Salamandras.

Gadījumā, ja kāds iemaldās Mežciemā un nezin kur ir slimnīca, skola vai kas, ātri tiek galā. Ik pa brīdim ielu malās ir karte ar pilsētas ģerboni un svarīgākām vietām. Kā ari autobusu saraksts un pieturas. Kā arī kādi pasākumi notiks estrādē, kuru filmu rādīs nākamo un ka tiek rīkots brauciens uz Siguldu nākamajās brīvdienās. Turklāt, zinot, ka daudzi Mežciema iedzīvotāji un viesi labāk saprot krievu valodu, visi svarīgākie uzraksti ir abās valodās. Sēžot pieturā autobusa šoferis piestāj pie tevis un paziņo – tagad es braucu aizvest šos jaunos ļaudis (pansionāta iemītniekus) uz pansionātu un tad braucu atpakaļ un vedu tevi uz tramvaja pieturu, kas atrodas uz Brīvības ielu.

Mežciemam ir sava avīze. Pārsvarā gan tur ir vietējā nekustamā īpašumu aģentūras reklāmas par nopērkamām mājām, restorāna galda kartes, pārtikas veikalu kuponi un sacensību kalendāri. Bet dažreiz arī kas tīri noderīgs, piemēram, ka tiek organizēta talka, lai tīrītu mežu aiz pansionāta. Tur ierīkos kārtīgus celiņus, suņu kaku miskastes, gaismas un pilsētai būtu otru parku. Vai ari kā veicas profesionālās basketbola komandas VEF Rīga spēlētājam, kurš dzimis Mežciemā.

Kāpēc tādas iedomas? Es biju Amerikā – Losandželosā un Ņujorkā. Divās milzīgās betona pilsētās un es nevarētu teikt, ka man tur patika. Un par iemeslu nav Ņujorkas mēra neizlēmība – maratons būs par spīti visam, nē tomēr maratons nebūs. Tā pat iemesls nav burgeri un resni cilvēki, jo daži burgeri bija garšīgi un cilvēki tur ir tievi, resni, pensionāri ar skeitbordiem, omes ar iPhone un rozā austiņās, pižikos pie +30c un basām kājām Time Square. Brīvi un nesatraucas, ko citi par to domās. Bet Losandželosā es dzīvoju El Segundo, nelielā priekšpilsētā ar dažiem divdesmit stāvus augstiem birojiem vienā pusē, naftas pārstrādes rūpnīcu pa labi, lidostu pa kreisi un Kluso okeānu otrā pusē. Un tur bija tā sajūta, ka atrodies savā pasaulē – savs mērs, sava policija, sava avīze, sava vieta kur atpūsties un savs autobuss, kas tevi aizved, lai tiktu uz īsto Losandželosu. Katrs pretī skrienošais piecos no rīta tev uzsmaida un, ejot ārā no restorāna, tev novēl labu vakaru. Nepatika, jo man patīk šeit, lai arī Mežciems, ir tāds kāds tas ir un cilvēki ir tādi, kā tie ir.

13 komentāri pie “El Segundo”

 • martinsoz
  15/11/2012 15:46

  tur gan varētu būt daži aspekti
  http://en.wikipedia.org/wiki/El_Segundo,_California
  piem. nodokļu ieņēmumi, ņemot vērā kompānijas, kas tur operē, utt.
  un kalifornija man liekas ir slavena ar savu budžeta deficītu / parādiem kopumā.

 • signis
  15/11/2012 15:53

  El Segundo ir tikai piemērs, manuprāt LA un ASV viss sastāv no tādām mazām pašvaldībām. Pie tam, ja pareizi saprotu, tad mani kā Mežciema iedzīvotāja nodokļi iet uz Rīgu, bet ja viss ietu uz Mežciemu, tad laba summa kopā pa visiem sanāktu.

 • Dace no Mežciema
  17/11/2012 08:58

  Ļoti gribas uzskatīt Tavu redzējumu par pareģojumu – ja visi mežciemieši tā domāsim, piepildījumam jārodas. Un katram arī ar kaut ko jāsāk – jārušina,lai dīgtu un augtu…Varbūt mēģināt skrienot pa trasītēm sveicināties ar līdzīgajiem? Ar laipniem skatieniem taču apmaināmies,ja saulesbrilles neraucē.

 • Meitene Zeltene
  25/11/2012 04:57

  Es uzmanības trūkuma dēļ šobrīd neizlasīju šo tekstu, bet es zinu, ka rīt izlasīšu. Un retvītošu kaut ko muļķīgu no sava twitter konta :) Saldi.

 • dot
  05/02/2013 09:20

  Es arī esmu par to, ka lielajās pilsētās katrā mikrorajonā vajag savu pagasta līmeņa pašvaldību. Rīgas dome ir pārāk liela un spēlē politiku nevis risina komunālās problēmas.

  “Live in New York City once, but leave before it makes you hard.
  Live in Northern California once, but leave before it makes you soft.
  Travel.”
  (c) Baz Luhrmann – Everybody is free to wear sunscreen

 • Feklo
  16/10/2015 11:48
 • Jansdals
  11/12/2015 12:27
 • Liepājnieks
  15/11/2016 21:38

  Vēl nav gadījies tajā pusē būt, bet gan jau.

 • igors
  28/11/2016 13:07

  Skaista vieta, iespējams nakamo celojumu japlano uz turieni.

 • Jana
  23/03/2020 17:26

  Kāds interesants salīdzinājums, patīk Jūsu domu gājiens :)

 • Ventiņš
  23/05/2020 23:04

  Patīkami, patīkami! Nenoliegšu nemaz. ;)

 • Atvērt durvis
  23/05/2020 23:06

  Nevaru apstāsties lasot ;)

 • Jana
  17/07/2020 18:35

  Ļoti interesanti

Atstāt komentāru

-