www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Izglāb pasauli

03/09/2009 iekš filmas

yesman

Tauriņa spārna vēziens spēj izraisīt klimata izmaiņas otrā pasaules malā. Tā saucamā butterfly effect teorija, kā kaut kāds sīkums spēj izmainīt lielas lietas. Gluži kā filmā ar tādu pašu nosaukumu, kur puisis spēja šos sīkumus atcerēties un izspēlēt savādāk, un cik ļoti tas viss izmaina viņa dzīvi. Tā pat kā man, arī tev ir tādi dzīves brīži, kurus tu atceries un dažreiz iedomājies, kā viss būtu izvērties, ja būtu savādāk noticis. Bet tas skar tikai tevi un varbūt dažus tev apkārt.

Uz pasaules ir arī lielās lietas. Un tu tāds mazs tauriņa spārnu vēdinātājs, spēj izraisīt lielas lietas. Kaut vai, piemēram, piedalīšanās visas elektrības izslēgšana Zemes stundā, vai gaļas neēšanā vienu dienu nedēļā, kur to darot visiem amerikāņiem, efekts būtu līdzvērtīgs, ja uz ceļiem izplūdes gāzes gaisā nepalaistu 19,2 miljons automobiļu. Protams, tik ekstrēmas lietas, kā pieķēdēšanās pie naftas platformas, lai apstādinātu Baltijas jūras piesārņošanu, fotografēšanās kailam, lai parādītu, ka var iztikt bez kažokādu izmantošanu un daudzas citas. Bet ir arī vienkāršas lietas, ko katrs atsevišķs cilvēks maina savā ikdienā, lai visiem mums, vai precīzāk mūsu mazbērniem dzīve būtu labāka.

go_naked

Kāpēc es par to visu aizdomājos? Neesmu atkal kļuvis par veģetārieti, neesmu iegādājies roku dzelžus, netaisos bildēties kails. Vakar es noskatījos „Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma 2009” ietvaros filmu par pasaules glābšanu. Nesaprotu īsti kāds tur sakars ar Baltijas jūru. Lai arī ar saules dejām nekāda sakara, bet Sundace filmu festivāls šo filmu ir iekļāvis savā 2009. gada dokumentālo filmu sarakstā. Nu labi, filma saucas  „Saki „jā!” un izglāb pasauli” (The Yes Men Fix the World).

Filma ir par diviem puišiem, kas izmanto savu izdomu un aktiermākslu, lai atgādinātu sabiedrībai par lielo korporāciju un valdības kļūdas vides lietās. Bupālā astoņdesmitajos gados notika liela traģēdija, kur sprāga amerikāņu kompānijas pesticīdu rūpnīca. Četri tūkstoši iedzīvotāju mira uzreiz, desmit tūkstoši nākamās trīs dienās un vēl divdesmit pieci tūkstoši no dažādām saslimšanām. Kompānija vienojās ar Indijas valdību par dažiem miljoniem kompensācijās, atstājot apvidu piesārņotu un cilvēkus bez jebkādas palīdzības. Tiri piri un to kompāniju nopirka cits amerikāņu gigants – Dow Chemical Company. Piedaloties mazās konferencēs, un apgrozoties tajā sabiedrībā, BBC News uzķērās uz viņu viltotās mājas lapas un uzaicināja tiešajā ēterā parunāties šīs traģēdijas atceres dienā kā Dow pārstāvjiem. Un arī parunāja, pasakot, ka Dow saprotot savas pārņemtās saistības un šodien  paziņojot, ka samaksās kompensācijas un veiks vides attīrīšanu vairāku miljardu dolāru apmērā. Dow akcijas cenas kritās 2 biljonu dolāru vērtībā un, protams, pēc pāris stundām BBC jau pārraidīja atsaukumu un informēja, ka tā visa bijusi krāpšana. Šādā līdzīgā veidā viņi cīnījās par Katrīnas vētras upuriem un izdodot laimīgu ziņu New York Times numuru, kuru izdalīja Manhetenā. Par filmu vēl runājot, es domāju, ka tā patiks arī tādiem kuriem tas viss ir pie pakaļas, jo filma ir gana jautra, kaut vai epizode ar geju komiksiem vai sinhrono peldēšanu uzvalkos.

The Yes Men šos projektus taisīja ne jau filmas pēc, bet idejas. Tagad viņiem mājas lapā ir padomi partizānu cienīgiem ieteikumiem, kā tikt pie vārda valstiski svarīgās preses konferencēs, atmaskot liekulīgas reklāmas vai izlikties par pazīstamu politiķi. Kā arī cilvēku saraksts ar līdzīgu domāšanu, lai nebūtu jādarbojas vienam.

Otra filma kura varētu būt skatīšanās vērta ir „Diēta pret katastrofu” (Recipes for Disaster), kur kāda soma ģimene gadu dzīvo ar beznaftas diētu. Nekāda personiskā auto, plastmasas izstrādājumi un polietilēna iesaiņojumi. Eksperimenta laikā atklājas, ka tas nav tikai mēģinājums nopirkt neiesaiņotu tualetes papīru – ir sācies gribasspēka, ērtību un vērtību pārbaudes laiks, kas spēj būt visai bīstams ģimenes mieram un laimei. Filma ir par pārpratumu komēdija par tēmu, kas ir pārāk nopietna, lai to ignorētu.

Tā pat interesantas varētu būt filmas par Krievijas dzimtsaraksta biroja ikdienu, vai kā divi maķedoniešu puiši mēģina Vīnē atrast sievieti, kas par 7 tūkstošiem eiro būtu ar mieru viņus precēt, lai tikai tie varētu palikt Eiropas savienībā.

Foruma filmas tiek demonstrētas kinoteātri K.Suns līdz pat svētdienai.

1 komentārs pie “Izglāb pasauli”

  • m.
    04/03/2010 15:47

    Samekleeshu to Repceti prieksh katastrofas. :)

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: