www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Vēstule Vilim Lācītim

04/01/2011 iekš grāmatas

„Paldies, Vili Lācīti. Paldies par nokavētu darbu. Paldies par nakti blakus sievai, sapņojot par kleitu no kuras veļas ārā Bangladešas pupi. Paldies par nepilnīgo recepti magoņu vārīšanā un apgaismošanā par to kas ir skvots. Paldies par mūs izglābšanu no pasaules gala. Paldies par sarkano un pelēko vāveru attiecību izskaidrošanu. Paldies par gandrīz nomiršanu aiz smiekliem, lasot par kaņepju piena ietekmi uz Nansenu. Bet lielākais paldies par grāmatas „Stroika ar skatu uz Londonu” uzrakstīšanu.

Viļis, slimošana un svētki bija galīgi izjaukuši manu dienas ritmu, un es vakar vakarā taisījos laicīgi doties pie miera. Te man atkal tev ir jāsaka „builder’s dupa” un paldies. „Dupa” par tevis sarakstīto grāmatu, ko nevarēju aizvērt, līdz nebiju to izlasījis. Un paldies par to, ka neizvērsies kā Stīgs Larsons, bet iekļāvies nepilnās divsimts lapaspusēs.

„Ar jokiem sievieti var iesmīdināt gultā”, bet ar tik asprātīgi uzrakstītu grāmatu, smieklīgiem atgadījumiem var vīrieti izsmīdināt laukā no gultas. Šajā ziņā es tevi ievietotu vienā asprātības trauka ar “Galaktikas ceļvedis stopētājiem” autoru Duglasu Adamsu. Nevis dažas smieklīgas epizodes vai atstāstītas anekdotes, bet vienkārši uzrakstīts ar humoru pilnīgi viss. Tādu kārtīgu veču humoru.

Uzrakstīt tādu viegli lasāmu grāmatu, bet reizē ielikt gan identitātes, gan reliģiskas pārdomas ir īsta rakstniecības māksla. Izklaidēt un likt padomāt. Retā reize, kad vēl es esmu guvis baudu no latvieša radīta darba ir Andras Neiburgas „Stum, stum.” Un tā grāmata ir sarakstīta tālajā 2004. gadā.

Man gan būtu pieticis ar tās sajūtas radīšanu un pilnīgi būtu izticis bez Holivudas stila atrisinājumu. Tā pat atzīšos, ka to nodaļu par lietuviešu reliģisko fanātiķu ballīti tavā dārzā, es lasīju pa diagonāli. Bet ne jau es esmu sarakstījis tik labu grāmatu un ne jau man vērtēt.

Ja „uzbudināts vīrietis apsolīs sievietei da jebko – pat to, ka nedrāzīs,” tad es apsolu tev, ka ar nepacietību gaidīšu turpinājumu vai vienalga ko. Tikai raksti. Es saprotu, ka ar celtniecību Londonā var nopelnīt vairāk, bet zini, šeit dzimtenē ir tavi fani.

Patiesā apbrīnā, Signis.”

Visiem iesaku izlasīt Vilis Lācītis sarakstīto un „Mansards” izdoto romānu par Latvijas viesstrādniekiem Londonā „Stroika ar skatu uz Londonu.”

8 komentāri pie “Vēstule Vilim Lācītim”

 • Une
  05/01/2011 19:29

  Tā uzrakstīts, ka būs jāpērk!

 • Kni
  06/01/2011 20:01

  Vairākas reizes esmu dīdījusies pie plaukta, kurā nolikta šī grāmata. Roka saka, ka jāpērk, bet vēl kāds mistisks spēks attur, taču pēc ŠĪS atzīšanās, šķiet, roka uzvarēs!

 • Dagnija
  17/01/2011 10:51

  jā, pēc šīs recenzijas arī es neatturējos un nopirku grāmatu. jā, bija laba, vietām smējos balsī, bet tomēr “nepavilka” man tie kriminālie notikumi. slepkavības, sasaiste ar Antonio, kas čurāja pie pieminekļa… neticas, ka Vilis bija “celtnieks vidējais”.

 • signis
  17/01/2011 11:00

  Man arī šķita, ka bez to beigu atrisinājuma būtu bijis labāk.

 • aiwwa
  17/01/2011 14:14

  Pat ja beigu kvalitāte varēja būt labāka, Vilis Lācītis kaut mazliet ir aizšpaktelējis humora trūkumu latviešu literatūrā. Par to vien viņam ordenis!

 • Helena
  25/01/2011 20:58

  Pagājušonakt izlasīju un vēl traki smējos. Lai nu kā ar tām beigām, sākums un vidus ir brīnumlabs. Ceru, ka šī grāmata būs labdabīga dunka sānā mūsu garlaicīgi pārgudrajiem literārajiem sacerētājiem. Mūsdienu latv.literatūrai pietrūkst spēj attēlot dzīvi un tautu, kāda tā ir, bet te piepeši šo stāstu atradu. Paldies arī no manas puses, V.Lācīti!

 • Zaļais
  16/02/2011 01:55

  Man uzdāvināja 23.dzimšanas dienā. Nograuzu kā kukurūzu pāris elpu vilcienos. Jā, grāmatas beigās autors “mīņājas”, taču kopumā stāsts ir neticami patiess, lai atstātu vienaldzīgu. Traks postmodernisma gabals!

 • Santa
  31/03/2011 17:44

  Burvīga recenzija, man ar sagribējās to grāmatu izlasīt.

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: