www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Spāņu sprīdītis

08/07/2008 iekš intervija

nombre.jpgMūsdienās laimi ar lāpstu nemeklē, ar milžiem necīnās, sīkstuļi nav jāpārcieš un nelabajam dejot nevajag mācīt. Mūsdienās visu nosaka, vai tu esi Googlē vai neesi, vai kāds tevi atradīs, pamanīs un ieraudzīs, cik tu skaists. Un tādi puiši kā Nombre tās lietas pieprot un var tevi, tavu biznesu un, ja gribi, pat sievu noindeksēt. Bet ne tikai par to – Māris lasa grāmatas, atpūšas no blogošanas braucot ar riteni un domā par jauniem projektiem.

Droši vien katrs muļķis tev uzdod šādu jautājumu, bet nekautrēšos. Kas ir nombre?

Šādu jautājumu patiešām esmu saņēmis jau daudz reižu (smejas), un man pat ir iestrādājusies definīcija. Nombre tulkojumā no spāņu valodas nozīmē “vārds” vai citos spāņu dialektos „identitāte”, vienā vietā pat atradu, ka tas tiek tulkots kā „dienasgrāmata”.  Retais varētu izdomāt meklēt savu niku vai bloga adresi citā valodā (izņemot angļu), bet es savlaik draudzējos ar meiteni, kura mācījās spāņu valodu, tad nu tā sanāca.

Franču valodā nombre nozīmē „numurs”. Cik tad ūdeņu ir aiztecējis pēc tās liktenīgās sievietes?

Par franču valodu gan nezināju, paldies, ka pateici. Ui, labs laiciņš. Liekas, ka vismaz divi gadi – apmēram tikpat, cik blogs vecs. Pati meitene gan par blogu uzzināja tikai vēlāk un bija nedaudz iepriecināta, ka esmu izvēlējies spāņu valodas nosaukumu.

Kas tad meitenei bija vainas? Google neindeksēja?

Hehe, nē. Meitenei nebija nekādas vainas. Tas laiks, kamēr bijām kopā bija OK, bet nu sanāca, kā sanāca. Ko tur daudz kavēties atmiņās.

Vai tad SEO mērķis nav tieši panākt, lai pēc iespējas ilgāk kavētos atmiņās?

SEO mērķis ir padarīt informāciju vieglāk atrodamu.

Tev bloga sauklī ir rakstīts, ka te būs par SEO. Vai esi ko pazaudējis?

Vienu brīdi es ļoti daudz rakstīju un interesējos par SEO un arī par interneta lapu apmeklētības mērīšanu – šīs abas lietas iet roku rokā. Nu jau vairākiem cilvēkiem esmu palīdzējis ar savu lapu izveidošanu, lai tās pareizi atrastu Google.

SEO konsultēšanas lauciņš Latvijā ir ļoti brīvs. Citreiz paskatoties, kas notiek dažādās Latvijas uzņēmumu, pat web izstrādātāju lapās, paliek jocīgi, jo tikai retais ir korekti savu lapu izveidojis, lai caur Google varētu atrast attiecīgo informāciju. Esmu pat strīdējies ar web izstrādes uzņēmumiem par šo – ja nespēj korekti uztaisīt lapu, tad diemžēl vismaz 50% no apmeklējuma pazūd.
Latvijā pagaidām ar SEO darbojas ļoti niecīga interneta cilvēku daļa, tāpēc bieži iegūt pirmās vietas ir ļoti elementāri; angļu valodā atkal ir pavisam cita situācija, un meklējot mēs bieži atrodam to, ko nevajag. Ja lapas būtu vairāk optimizētas meklētājsistēmām, mums būtu daudz vieglāk atrast nepieciešamo informāciju.

Iespaidīgi. Googlē franču valodas būtiskais vārds un mūsu valsts prezidentes grāmata nobāl nombre.lv priekšā. Kā tu to panāci?

Neiedziļinoties tehniskās lietās – šeit spēlē vairāki būtiski aspekti; bloga adrese ir nombre.lv, no citiem blogiem uz šo vārdu ir ticis linkots, un pats blogs ir  vairāk vai mazāk pareizi uzbūvēts izmantojot WordPress iespējas. Turklāt nombre.lv ir pirmajā vietā tikai Latvijas reģionā, ja mēs pameklējam starptautiskajā, tad uzreiz redzam, ka tur bloga nav.

SEO nav nekāda burvju padarīšana, to var iemācīties jebkurš?

Protams! Priekš Latvijas interneta tas ir ļoti vienkārši, vismaz teorijas līmenī. Parasti problēmas rada nepareizi uztaisītas lapas. IT cilvēki zina, ka bieži, lai izlabotu pašas elementārākās lietas, ir jāiziet elles ugunīm cauri.

Iespējams, daudzi domā, ka SEO ir kaut kāda šmaukšanās vai Googles mānīšana, bet tā nav. Izmantojot SEO paņēmienus, mēs padarām informāciju daudz pieejamāku sabiedrībai, un šādas lietas vajadzētu darīt maksimāli daudziem cilvēkiem.

Tu esi izvēlējies modernu veidu, kā atdalīt nenopietnās lietas no nopietnām. Un kā skatos, tavs miniblogs.lv ir gana populārs.

Vispār minibloga izveidošana bija diezgan loģisks solis manā „blogera karjerā”. Nombre.lv ir izgājis cauri vairākiem attīstības posmiem. Sākumā es rakstīju kaut ko, lai tik būtu. Tad es sāku jau nopietnāk rakstīt – parādījās garāki raksti, bet vēl joprojām pa vidu maisījās visādi īsi ieraksti par filmām vai kādu pasākumu, kas notiks Latvijā. Tā vienā brīdī nolēmu, ka gribu atstāt nombre.lv kā tikai IT un citu nopietnāku rakstu blogu, kuru apmeklētu cilvēki, kam attiecīgi interesē šīs tēmas un nekas cits, un izveidoju miniblogs.lv, kurā tad es arī rakstu, kas tik ienāk prātā (smejas).

Vairāki gan ir teikuši, ka viņi vairs nombre.lv nelasa, jo tas esot bezpersonisks un garlaicīgs, bet toties aktīvi apmeklē miniblogs.lv. Laikam jau būšu trāpījis desmitniekā, jo izskatās, ka tagad nombre.lv apmeklē nopietnāka auditorija nekā senāk, kas mani priecē.

Vai vēl kāds Latvijā izmanto šādu pieeju?

Jā, ir vairāki cilvēki. Pārsvarā gan tas izpaužas tā, ka ir tā saucamais „galvenais” blogs un tad otrs, kurā tiek rakstīts anonīmi – bieži klab.lv. Vēl noteikti gribu pieminēt twitter.com, kuru daudzi izmanto kā savu microblogu.

Priekš manis nākamais solis noteikti būs blogs angliski, jo gribas izbaudīt starptautiskā tīmekļa burvību. Redz – Miks jau paspēja to izdarīt. Es gan to plānoju uz rudeni vai pat vēlāk, pagaidām izbaudu vasaru un no blogerēšanās labāk atpūšos.

Tu ceri ar to iekļūt citos ūdeņos?

Starptautiskam blogam ir daudz vairāk iespēju. Mērķis gan nebūtu kļūt par vēl vienu problogeri, bet gan izbaudīt to, par ko tik daudz tiek lasīts ārzemju blogos un grāmatās par mūsdienu mārketingu. Ar Latvijas blogu es esmu daudz ko piedzīvojis, pat draudus tikt iesūdzētam tiesā.
Es paredzu, ka nākotnē Latvijas iedzīvotājiem nāksies arvien vairāk strādāt starptautiski, it sevišķi IT un mārketinga cilvēkiem, un attiecīgu treniņu ir iespēja iegūt jau tagad. Manuprāt, blogs nav tikai kā lapa, kur var izteikties. Blogs ir kas daudz vairāk; ar tā starpniecību ir iespējams iepazīties ar daudziem cilvēkiem, strādāt ar viņiem kopā, veidot ko jaunu un nebijušu.

Kurš un par ko tad tevi piesolīja uz tiesu vest?

Bija nesaskaņas ar vienu no uzņēmuma vadītājiem. Biju uzrakstījis rakstu, kurā visai skarbi nokritizēju vairākus projektus. Beigās, protams, piekāpos un rakstu atsaucu. Nekādus komentārus gan publiski vēl līdz šim neesmu sniedzis, šī ir pirmā reize. Negribēju neko daudz komentēt, jo tajā laikā retais cilvēks man privāti neprasīja, kas notiek ar to visu lietu.

Tāpēc blogeru starpā runā par divām nometnēm, kur vienā pusē stāvi tu un otrā Onkulis?

Varbūt vienu mirkli tā arī izskatījās, bet nu tagad noteikti vairs tā nav. Ik pa laikam jau pavelkam viens otru uz zoba, bet tas tik for fun.

Un kurš tad ir teicis ka blogeris Nombre ir “ļaunuma sakne un interneta lauķis”?

Šādu vārdu salikumu dzirdu pirmo reizi (smejas). Par katru jau tiek teikts gan labais, gan sliktais, un sliktais skan skaļāk.

Saka, ka blogeris citus blogus nelasa. Kurus Latvijas blogus tu pats lasi?

Es domāju, ka blogeris noteikti lasa citus blogus, lai gan no savas pieredzes varu teikt, ka vislabākie raksti bieži top tad, kad kādu laiku neesi skatījies, ko raksta citi. Latvijas blogus pārsvarā lasu tikai caur nekur.lv. Konkrēti kādus blogus gan es nevēlos un pat nevaru izcelt, jo īsti nav tādu, kuros man interesētu katrs raksts. Ja būtu blogs, kas apvienotu tiešām labākos rakstus no visiem Latvijas blogiem, tad noteikti tas būtu mans favorīts, bet tāds diemžēl fiziski nav iespējams. Pēdējā laikā gan vispār vairs Google Readeri neveru vaļā, esmu paņēmis brīvdienas no viņa; bet ikdienā mēdzu ieskriet šādos tādos specifiskos ārzemju blogos, kā arī uzspiežu uz kāda linka, kas nāk no Twittera dzīlēm.

Labākie raksti Latvijas blogos jau ir tie, kur daudz pliku pupu.

Liekas, tu gribēji teikt, visapmeklētākie (smejas). Turklāt gribu piemetināt, ka pupi apmeklētākie ir tikai īstermiņā.

Visur vienmēr ir topā tā saucamais „popsūds”. Latvijā popsūds ir sākot ar plikiem pupiem, beidzot ar jaunu projektu aprakstīšanu. Jā, un nevajag aizmirst arī uzbraucienus citiem – pēdējais laikam ir ithink.lv izgājiens. Es ar esmu rakstījis par jaunajiem projektiem, bet tas ir apmēram kā uzrakstīt preses relīzi, varbūt nedaudz palīdzēt projektam pabīdīties saulītē, tā teikt, nedaudz pacelt projekta brenda atpazīstamību. Visi māk pateikt – man patīk vai man nepatīk, izjūtas balstot uz iepriekš iegūtu pieredzi. Lab, tas jau pa citu tēmu.

Kāpēc tu raksti? Kura no kaislībām spēlē lielāko lomu – vara, nauda vai bauda?

Es rakstu tādēļ, ka man reāli patīk. Man patīk izveidot jaunus kontaktus ar citiem līdzīgi domājošiem. Jā, esmu arī nopelnījis naudu gan tieši caur blogu, gan pastarpināti – es ik pa laikam saņemu e-pastus ar dažādiem jautājumiem par tēmām, kuras aprakstu. Citreiz šādas sarakstes ir aizgājušas arī līdz naudas lietām, lai gan daudzas nē.

Vislielāko lomu noteikti spēlē nauda, kura nāk kopā ar varu, un tad protams par padarīto ir bauda.

Cik daudz tu esi nopelnījis tieši ar blogu un šīm sarakstēm?

Ui, neesmu skaitījis, bet baigi mazās kapeikas tās nav, un lielas arī ne. Tieši ar blogu ir nopelnīti vairāki simti, bet pastarpināti – nav ne jausmas.

Pasaki, kādu grāmatu tu lasi un viss par tevi būs skaidrs…

Pēdējā izlasītā grāmata man ir Groundswell, tāda tipa grāmatas arī lasu. Tad vēl domāju, kuru nākamo ņemt, jo plauktā jau rinda stāv – esmu nedaudz aizrāvies ar iepirkšanos iekš amazon.com.

Raksti par SEO, lasi nopietnas grāmatas. Kā tad tu izklaidējies?

Izklaidējos es dažādi; viens no veidiem kā izlādējos ir velosipēds. Pēdējā laikā sanāk brīvajā laikā daudz braukāt apkārt – kas gan var būt labāks par Rob Dougan austiņās un vieglu vēja pūsmu matos (smejas). Man bieži patīk arī aiziet uz kādu krodziņu vai klubu ar draugiem un, ja izvēršas gara nakts, tad nākamā diena tiek veltīta filmām un seriāliem.

Ko tad tu skaties?

Kā jau datorcilvēkam, viens no mīļākajiem žanriem man ir zinātniskā fantastika, kā Stargate, Doctor Who, Battlestar Galactica. Protams, neiztieku arī bez ASV bestselleriem, piemēram Prison Break vai 24. Parasti cenšos sakrāt vairākas neredzētas sērijas un tad noskatīties visas kopā, bet nu sanāk visādi. Ā, un nevajag aizmirst arī visus komēdijseriālus, kas ir kā tradīcija vakariņām.

Tu sevi uzskati par datoriķi?

Jā, protams!

Un lai viss būtu kā parasti, vai tāds datoriķis no rīta pieraksta savus sapņus? Nu, lai viss būtu pierakstīts un kārtīgi pa plauktiņiem?

Nē, neko nepierakstu. Pirmais, ko izdaru, kad pieceļos – ieslēdzu mūziku un tad sāku pamazām darīt visas rīta lietas. Parasti no rīta mājās neko ar datoru īpaši nedaru, bet zinu, ka citi nočeko meilu, draugus utt. Man no paša rīta parasti nav laika, vienmēr skrienu.

Un ko tu esi nodarījis itāļu dziesminiekam Nek? Viņš tik sentimentāli mirkšķinot zilās acis dzied – Nombre.

(Nombre uzkārās rūteris, vai internets gļukoja, vai arī vienkārši vēlā vakara stundā mana uzbāšanās bija piebesījusi.)

8 komentāri pie “Spāņu sprīdītis”

 • Arturs Mednis
  08/07/2008 11:36

  “un meklējot mēs bieži atrodam to, ko nevajag” – shis labs :). Starp citu, tagad steigaa neatceros, bet ir pat apziimeejums (nosaukums) situaacijai, kad tui meklee kaut ko vienu, bet atrodi pavisam ko citu (noderiigu), bet pozitiivaa nboziimee, un tas nav saoistiits ar SEO. Piemeeraam, tu Wikipeedijaa meklee par zakjiem, bet uzzini arii par vilkiem.

  Signim ir viens no sakariigaakajiem blogiem Latvijaa.

 • xcwcx
  08/07/2008 12:43

  To sauc par haļavu :)

 • Jāzeps
  08/07/2008 19:03

  Nombre jau jaunībā bija 2 metri garš, čirkainiem blondiem matiem :D tagad tik tāds sprīdītis uz vecumu palicis :D

 • mošķis
  09/07/2008 12:03

  mjā … iespaidīga intervija! Kur gan Tev izdodās tos intervējamos sadabūt :)

 • Signis
  09/07/2008 13:43

  Viņu jau ir tik daudz, tie Latvijas blogeri.

 • Krist2ps
  12/07/2008 01:33

  Blogeru jau ir daudz, bet labos un lasāmos, liekas, ka uz abu roku un abu kāju pirkstiem var tomēr saskaitīt :) Pārējie – bezsakars (nav ne uz vienu te tēmēts) :)

  …bet nu paldies par interviju – patiktu vairāk šitādas lasīt – vismaz uzzini, kas stāv aiz tā visa ;)

 • andziks
  16/07/2008 10:53

  vispār es pagaidām neizprotu, kas tā par sociālo štelli ir, kāpēc indivīdam vajag blogot. pats pie sevis redzu, ka ir ko rakstīt un gribās uzrakstīt, bet no otras puses nav arī tā, ka baigi dzenos pēc slavas vai atzinības, uzmanības, apbrīna vai kautkā tāda, kas varētu izrietēt no “veiksmīga” bloga. bet kautkāda aizdoma ir, ka tas ir līdzīgi kā Oasis 94.gadā, kad viņi trāpija uz viļņa un dziedāja tādas dziesmas, kuras tieši 94.gadā visiem (UK) patika un bija tieši laikā un visi lec un dzied.

 • mošķis
  16/07/2008 13:22

  laikam katram savi iemesli lai to darītu. Ja palasam Signi, tad sadaļā “Par blogu” viss ir pateikts. Kaut kas līdzīgs varētu būt arī man, lai to lietu vispār gribētu iesākt darīt.

  Man tas ir, kā sava veida attīstības posms dzīvē, ar kuru sasniegumiem, zaudējumiem un domām gribās padalīties un katrs to dara tā, kā grib un prot. Katram savi stimuli. Blogs, veselīga kritika no lasītāju puses, ieteikumi virzībai, arī daži biznesa kontakti veidojās …. auditorija nav tikai savs “miests”, tu neesi ierobežots ar savas mājas 4 sienām, būtībā visa pasaule vaļā.

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: