www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Ēdiena likumi

Man ir tāds, varbūt pat patiess, stāsts. Kādas firmas īpašnieks, iespējamo jauno darbinieku, uzaicina pusdienās un visas darbā pieņemšanas sarunas veic ēdot. Gadījumā, ja kandidāts ir beidzis ēšanu pirmais, tad viņš dabū kāroto amatu, daudz neskatoties uz citiem faktoriem. Nu ar domu – ja tu ātri ēd, tātad tu ātri arī strādā. Es strādāju ļoti ātri un pēc visiem ēšanas likumiem man vajadzētu būt resnam. Par pārējiem ēšanas likumiem tālāk.

Maikls Pollans (Michael Pollan) ir amerikāņu žurnālists un veselīgas pārtikas aktīvists. Viņš ir sarakstījis vairākas grāmatas, kuras ir kļuvušas par ļoti pārdotām – The Omnivore’s Dilemma: A Natural History of Four Meals, In Defense of Food: An Eater’s Manifesto. Kā arī trāpīgas un daudziem nepatīkamas slejas The New York Times avīzē. Viņa pēdējā grāmata tā arī saucas – Food Rules. Ēdiena likumi. Ēšanas likumi. Vienalga kā to tulko, bet tā ir gana plāna (pirmā grāmata angļu valodā ko izlasu no vāka līdz vākam un vienā vakarā) un precīza dažādu tautu ēdienu teicienu, iesūtītu padomu un viņa paša novērojumi par un ap ēšanu.

Grāmatas galvenais moto – ēdiet pārtiku, ne pārāk daudz, pārsvarā augus. Šī grāmata ļoti sasaucas ar angļu pavāra Olivera uzrunu TED. Viņš ieradies Amerikā uz skatuves izbēra ķeru ar cukuru un parādīja, ka tik daudz viens bērns uzņem ar skolas veselības programmas lepnumu: bezmaksas pienu. Kā arī mazākās klasēs rādot bērniem tomātus un kartupeļus, saņēma ļoti interesantas atbildes par to kas tad tas tāds ir. Nav ko te daudz runāt par Ameriku un viņu ēšanas paradumiem, tāpēc izrakstīju jums dažus ēdienu likumus, kurus vajadzētu ievērot gan tev, gan man pašam.

Uzturā nevajadzētu lietot neko, ko tava vecmāmiņa neuzskata par ēdienu.

Neiegādājies pārtikas produktus, kuru sastāvdaļas normāls cilvēks neturētu savā pieliekamajā.

Nelietojiet produktus, kuriem jebkura cukura forma ir pirmajās trīs pozīcijās sastāvdaļu sarakstā.

Nelietot produktus, kuri sastāv no vairāk kā piecām sastāvdaļām. Protams, autors piebilst, ka ja tu pats kaut ko gatavo, tad tur sastāvdaļu skaits ir neierobežots.

Neiegādāties produktus, kuru sastāvdaļas nevar izrunāt trešās klases skolnieks.

Nepērc pārtiku, kur uz iepakojuma rakstīts, ka tā ir veselīga. Diētiskā kola tik un tā ir kola.

Nepērc neko ko reklamē pa televīziju.

Uzturā lieto pārtikas produktus kas var sabojāties. Interesanti ka liels izņēmums ir medus. Tas varot glabāties gadsimtiem ilgi.

Lieto pārtikas produktus kurus pagatavojot nepieciešams cilvēks.

Neēd neko, kura pagatavošanai ir nepieciešama aizsargmaska.

Neēd neko, ko tu dabū caur mašīnas logu. Šis man pašam baigi patika un vēl viens likums ir – neiegādājies sev degvielu tur pat kur tava automašīna. Amerikā degvielas uzpildes stacijas lielāku peļņu gūst nevis no degvielas, bet pārtikas pārdošanas.

Nelietot uzturā pārtikas produktus kuru nosaukums visās valodās ir vienāds. BigMac kā lielākais piemērs.

Pārsvarā ēd augus un visbiežāk tieši tā lapas.

Gaļu uzturā lieto īpašos gadījumos. Nu svētkos, piemēram.

Vislabāk ir ēst tos kas stāv uz vienas kājas. Labi ir ēst tos kas stāv uz divām. Visretāk ir jāēd tos kas stāv uz četrām. Sēnes un augi ir vienkāji, putni ir divkāji, bet četrkāji ir zīdītāji – cūkas, liellops, aitas. Starp citu ķīniešu sakāmvārds.

Ēd brīvā dabā iegūstamas lietas.

Saldini un sāli pārtiku pats.

Neēd brokastu pārslas kas maina piena krāsu.

Jo maize baltāka, jo ātrāk tu nomirsi. Gan ebreju, gan japāņu teiciens.

Ēd vairāk kā francūzis, japānis, itālis vai grieķis.

Maksā vairāk, mazāk ēd. Pērc kvalitatīvu pārtiku, bet mazāk.

Ēd kad esi izsalcis un nevis izmisis.

Ēd lēni.

Ēdiena ēšanai tērē tik pat daudz laika cik ēdiena pagatavošanai.

Brokastis kā karalim, pusdienas kā princim, vakariņas kā ubags. Vēl viens līdzīgs sakāmvārds ir – „Pēc pusdienām paguli, pēc vakariņām izstaigājies.”

Vienmēr ēd pie galda un centies neēst viens.

Un pats pēdējais likums ir pats labākais – Reizi pa reizei pārkāp likumus. Kā esot Oskars Vailds teicis – „Visā ievēro mērenību. It sevišķi mērenībā.” Jā un gatavojiet paši. Par šo grāmatu latviski var lasīt arī citā par kulināriju saistītā blogā.

3 komentāri pie “Ēdiena likumi”

  • Elīna
    25/02/2010 18:04

    Tīra patiesība.. :)

  • Laura
    26/02/2010 09:22

    viedi vārdi!

  • Karīna
    01/03/2010 17:38

    nevaru nepiekrist nevienam no šiem punktiem…
    bet…ak, ak…cik grūti dažus no tiem ievērot… :) piem.gaļas ēšana īpašās dienās.
    Paldies par rakstu !

Atstāt komentāru

-

Abonēšana

Rakstu abonēšana
Komentāru abonēšana

Pieraksties saņemt jaunus rakstus: