www.signis.lv

skrienu, lasu grāmatas, ēdu mājās un vēl simts un viena lieta

Deviņas lietas ko tev vajadzētu ēst

03/07/2008 iekš ēst gatavošana

food_healthy_choice.jpgNesen uzdūros tādam uzturvielu speciālistam kā Jonny Bowden, kurš sarakstījis ļoti populāru grāmatu – 150 veselīgākie produkti, kura jau atrodas manā nākamā Amazones pirkumu sarakstā. Par pašu grāmatu varēšu pastāstīt, kad būšu to savām rokām aptaustījis, bet šādi tādi izvilkumi jau klejo pa interneta ārēm apkārt. Tad nu piedāvāju deviņus produktus, kurus jūs visticamāk veikalā redzat, bet braši soļojiet viņiem garām. Bet nevajadzētu.

beets.jpgBietes. Folāti, kas pieder pie B grupas vitamīniem, un dabiskie sarkanie pigmenti ko satur bietes var aizsargāt pret plaušu vēzi. Ja tev ir depresija, tad tev var būt zems folātu līmenis asinīs. Bietēs ir speciālas silīcija savienojums, kas no organisma izvada smagos metālus. Tātad jāēd kopā ar zivīm. Kā ēst? Vienā grāmatā lasīju, ka bietes deva kungiem, bet biešu lapas paši ēda. Vislabāk ēdiet svaigas, jo karsējot bietes zaudē savu antioksidanta spēku. Bet vāriet kaut vai biešu zupu.

sorrel.jpgSkābenes. Tās ir labākais karotīns avots dabā un ko tik tas nedara tevī labu. Pirmā lieta smēķētājiem, pret audzējiem, pret novecošanu. Noteikti palīdzēs uz vecuma arī labāk redzēt. Ja tev neder skābenes – ēd spinātus un burkānus. Kā ēst? Skābeņu zupa ir man zināmākais skābeņu lietošanas veids, bet noteikti pat liels skābeņu nīdējs tos nepamanīs citos zaļos salātos.

cabbage2.jpgKāposti. Pilni ar tādu uzturvielu kā sulforapēnu, jeb nerunājot tik sarežģīti – enzīmi, kas atkal veiksmīgi ņem priekšā vēzi. Pie tam kāposti satur ļoti maz kalorijas, taukus, ogļhidrātus un C vitamīnu vairāk nekā citrons. Kā ēst? Kāpostu salāti, kāpostu salāti ar burkāniem, skābēti kāposti. Ko tad mūsu senči ēda – kāpostus.

cinnamon.jpgKanēlis. Var palīdzēt tik galā ar cukuru asinis un holesterīnu. Kanēlis pilda arī antibakteriālu funkciju. Kā ēst? Pieberiet rīta kafijai vai ja jūs esat baigi veselīgs, tad rīta putrai. Bet es te lasu, ka to var marinādēm, mīklas izstrādājumiem un punšam pievienot.

pomegranate.jpgGranātābolu sula. Briesmīgi dārga, bet kas gan mūsdienās ir lēts. Nodrošina asinsspiediena samazināšanos un satur daudz antioksidantus. Un pēdējie kā zinām cīnās ar visu kas cilvēka iekšās nav vajadzīgs. Tā pat lielā vairumā dzelzs un ļoti labi noderēs pēc trakulīgas iedzeršanas nakts. Kā ēst? Vienkārši dzeriet. Jāuzmanās tiem kuriem gastrīts un aizcietējumi.

01055l43.jpgKaltētas plūmes. Droši vien drīzāk jau žāvētās plūmes. Tās nu var kopā ar granātābolu sulu, jo viens aizcieties, bet otrs palaidīs vaļā. Tie paši, bet jau citi antioksidanti. Mēģināju skaitīt vienā sarakstā un man sanāca sešpadsmit dažādi. Kā ēst? Noliec bļodu ar tām darbā uz galda un pa dažām dienā, vai arī izmanto dažādos ēdienos kā „rozīnīti”.

3i566ske1shine_skin_pumpkin_seed.jpgĶirbju sēklas. Sievastēvs paņem lielo bļodu ar ķirbja sēklām skatās televizoru un nosaka, ka tās jau vīriešiem, visu noliek savās vietās. Visu jau nē, to vienu, svarīgāko. Skaitās ķirbja pati labākā daļa – magnēzijs, cinks, dzelzs un ļoti daudz minerālvielas, kas tev ļaus nomirt vēlāk un veselam. Un lai būtu vēl pikantāk – efektīvākais līdzeklis cērmju, spalīšu, lenteņu izdzīšanai. Protams, zināmu labumu iegūsi arī no marinētiem ķirbjiem. Kā ēst? Izmanto mana sievastēva metodi. Var pievienot salātiem.

sardines2imagegallery.jpgSardīnes. Viena no vērtīgākām lietām kas veģetāriešiem iet secen. Satur tik svarīgo omega-3, pie tam ir brīva no bīstamā dzīvsudraba. Daudz kalcija, dzelzs, magnēzijs, fosfors, kālijs, cinks, varš un mangāns. Gatava Medeļējeva tabula un nevis lēta zivs. Aizmirsu pateikt ka B vitamīni arī tajās netrūkst. Kā ēst? Sardīnes pie mums tiek tirgotas jau sagatavotas eļļā, kuras tad var pievienot salātiem, tosteru maizēs vai sajaucot ar sīpoliem un Dižonas sinepēm izmantojot kā mērci. Sardīnēm ir mīkstas asakas, tāpēc grillētas un ceptas sardīnes var ēst ar visām.

blueberries_01.jpgMellenes. Pat zinot ka sasaldētas ogas zaudē savu vērtību, melleņu labuma tas daudz nekaitē un tādas viņas ir pieejamas visu gadu. Protams, jāizmanto Latvijas agrais rudens un jādodas mežā un kamēr mute nav melnā ārā nerādīties. Ja nespēj atcerēties savas sievas vārdu, tad mellenes jāēd. Svara vērotāji mellenes dēvē kā garšīgu līdzekli pret novecošanas. Kā ēst. Es gribētu melleņu klimpu zupas izskatā, bet vispār visiem vajadzētu nevis skatīties Pekinas olimpiskās spēles, bet gan nodarboties ar melleņu ēšanu mežā. Saldētas mellenes bērniem var iemānīt konfekšu vietā.

5 komentāri pie “Deviņas lietas ko tev vajadzētu ēst”

  • maikls
    04/07/2008 01:55

    Viena no “superēdienu” saraksta versijām: http://en.wikipedia.org/wiki/Superfood

    Bet skābenes gan nav labākais karotīnu avots dabā, burkānus šajā ziņā nav iespējams pārspēt. :)) Skābenēs un spinātos lielā daudzumā ir oxalāti, un tas nav labi. Bet skābenes jau tāpat daudz ieēst nevar (un tāpēc tās nevar kalpot kā dižs kādu nebūt uzturvielu avots).

  • Kaspars
    04/07/2008 21:57

    hmmm… interesanti. mellenes noteikti rudenī rīšu uz nebēdu, šogad solās būt daudz! :) mellenes + piens + saldinātājs = super

  • Kaspars
    07/07/2008 11:59

    Kaspar, lai ēstu mellenes, nav jāgaida rudens. Jau šobrīd mežos ir pieejamas pirmās mellenes. Nedēļās nogalē jau nobaudīju (gan ne paša lasītas). Meža zemenes gan pats lasīju pa taisno mutē.

  • Signis
    07/07/2008 13:52

    Tirgū vēl dārgas. Sieva ļāva tikai bērniem ēst. Toties pašu dārzā upenes ir jau ēdamas. Sākot dzīvot veģetāru dzīvi, daudz vairāk ēdu visādas šādas lietas. Pirms gada mani ar mietu varēja dabūt pie upeņu krūma vai arī pienesot klāt.

  • msmarii
    18/07/2008 16:44

    Par skābenēm arī negribētu īsti piekrist, bet visu pārējo ēdu labprāt. Es šim sarakstam vēl pievienotu spinātus, ābolus, ķiplokus un sīpolus.

Atstāt komentāru

-